Geleceğin Sherlock Holmes'ü Olmaya Aday 12 Yaşındaki Çocuk, Satranç Tarihinin En Genç 'Büyükusta'sı Oldu

26
13
7
3
1
ABD'nin New Jersey eyaletinde yaşayan 12 yaşındaki Abhimanyu Mishra isimli çocuk, Dünya Satranç Federasyonu tarafından verilen büyükusta unvanına ulaşarak dünya rekoru kırdı.

Özellikle geçtiğimiz aylarda Netflix'te yayına giren The Queen's Gambit dizisiyle yeniden popülerleşen kralların oyunu satranç, dünya üzerindeki en zeki insanları ortaya çıkarmaya devam ediyor. Yüzyıllardır oynanmasına rağmen hala yeni şeyleri ortaya çıkan satranç dünyası, bu sıralar gencecik bir ismi konuşuyor. 

ABD'nin New Jersey eyaletinde yaşayan Abhimanyu Mishra isimli 12 yaşındaki genç çocuk, Budapeşte'de düzenlenen bir turnuvada kendisiyle yaşıt olan Hindistanlı rakibi Leon Mendonca'yı mağlup ederek dünyanın en genç "büyükusta unvanı"nını elde eden ismi oldu.

Abhimanyu Mishra

Dünyadaki tüm ülkelerin satranç federasyonlarının bağlı olduğu Dünya Satranç Federasyonu (FIDE) tarafından belirlenen satrançta derecelendirme sistemi olan "Elo derecelendirme sistemine göre Mishra, bu galibiyetiyle 2500 dereceyi aşarak dünya rekoru kırmayı başardı. 

Mishra, büyük satranç ustasının rekorunu kırdı

Anhimanyu Mishra

Onlarca hamleyi önceden tahmin ederek buna göre senaryolar oluşturmanız gereken satrançta büyük usta olan Ukraynalı Sergey Karjakin'in 12 yıl 7 aylık büyükusta olma rekorunu tarihe gömen Mishra, satranç oyunundaki en büyük statüye de bu genç yaşında erişmiş oldu. 

Satrançta nasıl "büyükusta" olunur?

Satrançta büyük usta olmak için pek çok kural bulunuyor. Bu kurallar kapsamında ise satranç oyuncuları bazı unvanlara erişebiliyor. Dünya üzerinde milyonlarca satranç oyuncusu bulunurken sadece 1500 kadar oyuncu büyükusta unvanına erişmeyi başardı. Dünya Satranç Federasyonu tarafından verilen bu unvan, Elo reyting puanı ve normlar toplanarak elde ediliyor. Normlar, bir satranç oyuncusunun norm turnuvasında sergilediği performansa göre veriliyor. Büyükusta olmak için 2500 FIDE Elo'suna ulaşmalı, en az 3 norm toplamalı ve elbette ki hayatınızı bu oyuna adamalısınız. 

Mishra bu unvanı sosyal medya hesabından kutladı

Anhimanyu Mishra

Genç satranç büyükustası Abhimanyu Mishra, Twitter hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "Nihayet beni 14 ay boyunca durduran en büyük rakibimi (devam eden pandemide) mat ettim. Tüm sevginiz ve desteğiniz için herkese teşekkürler. Dünya Kupası'nı dört gözle bekliyorum." şeklinde açıklama yaptı. 

Bizler de dünyanın en zorlu oyunlarından biri olan satrançta daha 12 yaşındayken böyle bir unvana ulaşan genç Mishra'yı tebrik ediyor, hayatının devamının da başarılarla dolu olmasını diliyoruz.

Kaynak : https://www.haberturk.com/dunyanin-en-genc-buyuk-satranc-ustasi-mishra-3121194
26
13
7
3
1
Emoji İle Tepki Ver
26
13
7
3
1