AB, İngiltere'den Engel Yiyen 68,7 Milyar Dolarlık Microsoft-Activision Anlaşmasına Onay Verdi!

25
0
0
0
0
Avrupa Birliği, 68,7 milyar dolarlık Microsoft-Activision anlaşmasına Microsoft’un rekabet hakkındaki endişeleri gidermek için sunduğu çareler sayesinde onay verdi. Karar, Birleşik Krallık’ın anlaşmayı engellemesinden birkaç hafta sonra geldi.

Microsoft, geçtiğimiz yıl oyun devi Activision Blizzard’ı 68,7 milyar dolarlık dev bir ücrete satın alacağını açıklamıştı. Ancak şirket, o günden beri hem Sony gibi rakiplerinden hem de düzenleyicilerden engellerle karşılaşıyordu. Öyle ki Birleşik Krallık, birkaç hafta önce iki şirketin birleşimine onay vermedi. Engellemenin arkasında ise bulut oyundaki rekabette Microsoft’un çok güçlenme ihtimali neden gösterildi.

Birleşik Krallık’tan gelen bu karar hakkında tartışmalar ve her iki şirketten de karşı açıklamalar gelmeye devam ederken bugün tarihe geçecek bu dev satın alma hakkında Avrıpa Birliği’nden (AB) açıklama geldi. AB, Birleşik Krallık’ın aksine Microsoft-Activision birleşmesini onayladı.

AB, Microsoft’un bulut oyun konusundaki endişeleri gidermek için sunduğu taahhütler sayesinde anlaşmayı onayladı

Avrupa Komisyonu, Microsoft’un bulut oyunlar konusunda verdiği taahhütler sayesinde anlaşmaya onay verme kararı aldı. Komisyon ayrıca, Microsoft’un oyunlarını Sony’ye dağıtmayı reddetmek için hiçbir teşviki olmayacağını da belirtti. AB’ye göre Microsoft, Activision oyunlarını PlayStation tarafından çekse bile bu, Sony’nin baskınlığı nedeniyle konsol pazarındaki rekabete “önemli ölçüde” zarar vermeyecek.

Ancak AB’li yetkililer, tıpkı Birleşik Krallık’taki yetkililer gibi anlaşmanın bulut oyun hizmetleri aracılığıyla PC ve Konsol oyunlarının dağıtımının rekabete diğer konuya kıyasla daha fazla zarar verebileceğini gördü. Örneğin, şirketin Activision oyunlarını kendi platformuna özel yapması rekabete ciddi zarar verebilirdi. İşte burada da Microsoft’un konu hakkında sunduğu çareler devreye girdi.

Microsoft, endişelere karşı Activision oyununu satın alan veya satın alacak müşterilere onları istedikleri herhangi bir bulut oyun platformunda oynayabileceğini söylüyor. Ayrıca, bulut sağlayıcılarına da oyunları AB pazarında yayınlamaları için lisans verileceğini de ekliyor.

AB yetkilisi Margrethe Vestager de Activision oyunlarının bulut oyun sayesinde eskisinden çok daha fazla cihaza ve tüketiciye geleceğini ifade ederek konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Microsoft’un sunduğu taahhütler, ilk kez bu oyunların herhangi bir bulut oyun hizmetinde akışını sağlayarak rekabeti ve büyüme fırsatlarını artıracak”

Microsoft, endişeleri gidermek için bir süredir hamleler yapıyordu

Şirketin, geçtiğimiz aylarda Nintendo’ya tüm oyunlarını getirmek için anlaşma yaparak bu rekabet endişelerini gidermek için bir hamle yaptığını görmüştük. Buna ek olarak Xbox oyunlarının PC’ye gelmesi için Boosteroid, Ubitus ve Nvidia gibi rakip bulut sağlayıcılarıyla da anlaşmalar yapmıştı.

Microsoft-Activision anlaşmasının tamamlanması hâlen çok yakın gözükmüyor. Şirketin Birleşik Krallık’ın kararına yaptığı itirazın ardındaki süreç aylar sürebilir. Ayrıca, teknoloji devinin ABD’li düzenleyicilerle de sorun yaşadığını ekleyelim. Şirket ve Federal Ticaret Komisyonu (FTC) arasındaki anlaşmaya ilişkin dava devam ediyor. Yine de AB’den bugün gelen onayın anlaşmayı olumlu etkileyebileceğini söylemek mümkün.

Kaynak : https://www.theverge.com/2023/5/15/23723703/microsoft-activision-blizzard-acquisition-approved-eu-european-commission
25
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
25
0
0
0
0