Elon Musk'ın Starlink'ine Rakip Olan Amazon, Uydu İnternet Alıcılarını Tanıttı!

13
2
1
0
0
Amazon, bir süredir üzerinde çalıştığı uydu internet projesi "Project Kuiper" için hazırladığı alıcıları gösterdi. 3 Model tasarlayan şirket, tüketicilerin ihtiyaçlarına yönelik alım yapmasına imkan tanıyacak.

SpaceX'in Starlink isimli uydu internet projesinin en büyük rakibi olan Amazon Project Kuiper ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Amazon, uydudan gelen verinin bilgisayar ve diğer akıllı ürünlerde kullanılmasını sağlayacak alıcılarını resmen gösterdi. Amazon'un internet alıcıları, Starlink'in alıcılarına genel olarak benzerlik gösteriyor.

Amazon tarafından yapılan açıklamalara baktığımızda; alıcıların 3 boyut seçeneğine sahip olacağını görüyoruz. Bunlardan ikisi bireysel tüketiciler için daha uygun olarak karşımıza çıkarken, en büyük alıcı ise Amazon'un açıklamasına göre daha çok "ticari kullanım" için. Peki Project Kuiper alıcıları tüketicilere neler sunacak?

Amazon'un uydu internet alıcıları işte böyle görünecek:

Amazon uydu internet alıcısı

Project Kuiper için tasarlanan en küçük boyutlu alıcı, 7 inç boyutlu (yaklaşık 18 cm) bir yapıya sahip olacak. Kare şeklindeki alıcı, aslında taşınabilir bir yapıya sahip olacak. Ancak bu alıcının satın alınması durumunda maksimum 100 Mbps'lik bağlantı hızı alınabilecek. Amazon, herhangi bir fiyat açıklaması yapmadı ancak en küçük boyutlu alıcının en ucuz model olacağını söyledi.

Amazon Project Kuiper

Orta boyutlu alıcı ise yine kare tasarıma sahip olacak ve 11 inç (yaklaşık 28 cm) boyut değerine sahip olacak. Çatı veya pencere kenarı gibi yerlere monte edildikten sonra kullanılabilecek olan alıcı, 400 Mbps'ye kadar bağlantı hızlarına destek verecek. Project Kuiper'i evin sabit genişbant internet olarak kullanmak isteyecek tüketicilerin en çok tercih edeceği model muhtemelen bu olacak.

uydu internet

Amazon Project Kuiper için tasarlanan en büyük alıcı ise 19 x 30 inç (yaklaşık olarak 50 cm'ye 77 cm) boyutlara sahip olacak. Tıpkı orta boy alıcı gibi sabitlenerek kullanılacak olan alıcı, gigabit hızında internet sunabilecek. Diğerlerine kıyasla pahalı olacak anten, yüksek internet hızına ihtiyaç duyan işletmelerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek. 

Amazon Project Kuiper ne zaman başlayacak?

Amazon'un geçmişte yaptığı açıklamalara göre uydu internet projesi, bu yıl içerisinde teknik olarak başlamış olacak. Zira şirket, 2023 yılında iki prototip uydu fırlatması yapmayı amaçlıyor. Eğer her şey yolunda giderse, Amazon'un uzayda 3.000'den fazla uydusu olacak ve bu uydular ile internet erişimi mümkün kılınacak. 

Merak edenler için: Starlink alıcılarının boyutu nasıl?

Starlink uydu alıcı

SpaceX'in Starlink için oluşturduğu 3 anten modeli var. Bunlar Standard, High Performance ve Flat High Performance olarak isimlendiriliyor. Standart modelde 11,9'a 20,2 inç, High Performance ve Flat High Performance isimli modellerde ise 20,1'e 22,6 inç alıcılar yer alıyor. Amazon ile SpaceX'in alıcılarını kıyasladığımızda, Amazon'un alıcılarının daha küçük boyutlarda olduğunu söylemek mümkün.

Kaynak : https://techcrunch.com/2023/03/14/amazon-reveals-terminal-designs-for-project-kuiper-satellite-internet/
13
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
13
2
1
0
0