Yahudi Karşıtı Yorumlarıyla Eleştirilen Kanye West’e Apple Music’ten Yaptırım: Sanatçının Oynatma Listesi Platformdan Kaldırıldı

32
13
5
0
0
Son zamanlarda yaptığı açıklamalar nedeniyle büyük tepki toplayan Kanye West'e şimdi de Apple Music'ten bir hamle geldi. Popüler müzik platformu, West'in en iyi şarkılarının bulunduğu bir oynatma listesini platformdan kaldırdı. West'in profili ve şarkıları ise hâlen platformda yer alıyor.

Tarihin en büyük rapçilerinden biri olarak kabul edilen Kanye West, son zamanlarda tüm dünyanın gündeminde. Ünlü sanatçı, son zamanlarda sosyal medya üzerinden birçok tartışmalı yorumlarda bulunuyordu. Bunlardan biri de Yahudi karşıtı açıklamalarıydı.

West, yaptığı paylaşımların ardından ilk olarak Instagram’dan banlandı. Ardından Twitter’ın yolunu tutan rapçi, burada da Yahudi halkını hedef alan bir paylaşımda bulundu. Twitter da Instagram’a benzer bir şekilde West’in hesabını kilitledi. Ünlü ismin hesapları daha sonra ise açıldı. Tabii ki West’e yönelik yaptırımlar bunlarla sınırlı kalmadı ve birçok şirketten benzer adımlar geldi. Şimdi ise müzik platformu Apple Music’in bu konuda bir hamle yaptığı görüldü.

Apple Music, Kanye West’in bir çalma listesini kaldırdı

Dünya çapında milyonlarca kullanıcısı bulunan Apple Music, sanatçının tepki çeken hareketlerinin ardından platformdaki ‘Kanye West Essentials’ (Türkiye’de Kanye West: En İyileri) isimli bir çalma listesini kaldırdı. Sanatçının en iyi şarkılarının yer aldığı oynatma listesine girildiğinde ‘Öğe Yok’ ifadelerinin yer aldığı görüldü. ABD ve Birleşik Krallık’ta listenin kaybolduğu görülürken biz de listeyi kontrol ettiğimizde benzer bir sonuçla karşılaştık.

Ancak ünlü ismin şarkılarının platformdan kaldırılmadığını vurgulayalım. Apple Music kontrol edildiğinde, hâlen aylık milyonlarca dinlenmeye ulaşan Kanye West profilinin durduğunu ve şarkılara erişimin sürdüğü görülüyor.

Yakın zamanda Spotify’dan da Kanye West ile ilgili bir açıklama geldi. Reuters’a göre şirket CEO’su Daniel Ek, rapçinin son zamanlardaki yorumlarını kınadı; ancak şarkıların Spotify’dan kaldırılmayacağını ifade etti. Ek, buna neden olarak da platformda sadece ünlü ismin müziğinin bulunduğunu ve bu şarkıların politikalarını ihlal etmemesini gösterdi. CEO, bu tarz bir şeyin olup olmamasının West’in plak şirketine bağlı olduğunu ifade etti.

Birçok şirketle ortaklığını kaybeden Kanye West, artık bir milyarder değil

Müziği olduğu kadar ‘Yeezy’ gibi girişimleriyle de bilinen West’e son zamanlarda birçok şirketten darbe geliyor. GAP, CAA, Balenciaga gibi dev şirketler, rapçi ile ilişkilerini kestiklerini açıklamıştı. Ayrıca Adidas da Yeezy markası için West ile anlaşmasını sonlandırdığını duyurdu.

Sanatçının servetinde önemli bir rol oynayan bu ortaklıkların sonlanması, Kanye West’in net değerinin düşmesine neden oldu. Forbes’a göre 1,5 milyar dolarlık Adidas anlaşmasının bitişi, West’in milyarder unvanını kaybetmesini sağladı. Buna göre West’in serveti son birkaç günde büyük oranda değer kaybederek 2 milyardan 500  milyon dolara kadar düştü. Kanye West'in yaşadığı bu büyük kayıp artık Hip Hop alanında en zengin kişi unvanını da kaybettiğini gösterdi. West, 500 milyar dolarla bu listede üçüncülüğe geriledi.

İşte en zengin hip hop sanatçıları

Hip hop müzik deyince akla gelen ilk isimlerden olan milyarder rapçi Jay-Z, Kanye'nin servetindeki düşüşün ardından tekrar birinci sıraya yerleşti. Jay-Z'yi ikinci sırada ABD'li prodüktör Sean 'Diddy' Combs takip ederken Kanye West üçüncü sırada yer aldı. Eski Forbes editörü Zack O'Malley Greenberg'ten elde edilen verilerle şu an en zengin Hip hop sanatçılarının yeni listesi ve servetleri ise şu şekilde;

  • Jay-Z - 1,5 milyar dolar
  • Diddy - 1 milyar dolar
  • Kanye West - 500 milyon dolar
  • Berner - 410 milyon dolar
  • Dr. Dre - 400 milyon dolar

32
13
5
0
0
Emoji İle Tepki Ver
32
13
5
0
0