Apple, 'Ucuz' Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü Geliştiriyor (Kime Göre Ucuz, Neye Göre Ucuz)

6
1
1
0
0
Apple'ın fiyatı topa tutulan Vision Pro'nun uygun fiyatlı bir versiyonu üzerinde çalıştığı ifade edildi. Ancak uygun fiyatlı Apple Vision'ın satışa sunulması için yaklaşık 3 yıl beklememiz gerekiyor.

Apple, geçtiğimiz pazartesi günü gerçekleştirdiği WWDC 2023 açılış sunumunda yıllardır "Ha geldi ha gelecek" dediğimiz artırılmış gerçeklik gözlüğü Vision Pro'yu nihayet tanıttı. Gözlük sunduğu özelliklerle çoğu teknoloji tutkununu kendine hayran bırakmayı başarsa da 3.500 dolarlık fiyat etiketi ciddi şekilde eleştirilmişti. Görünen o ki Apple, bu eleştirilerin farkında ve bu sorunu çözme yönünde somut adımlar atıyor.

Bloomberg'den teknoloji editörü Mark Gurman, Apple'ın Vision Pro ile ilgili gelecek planları hakkında edindiği bilgileri paylaştı. Gurman'ın aktardığı bilgilere göre Apple, Vision Pro'dan daha uygun fiyatlı bir artırılmış gerçeklik gözlüğü için çalışmalara çoktan başlamış durumda. Hatta Gurman'a göre sadece artırılmış gerçeklik gözlüğünün adındaki 'Pro' takısı bile daha uygun fiyatlı Apple Vision ya da Vision One olarak adlandırılabilecek uygun fiyatlı sürümün bir ipucu.

Apple, uygun fiyatlı Vision için hangi özelliklerden vazgeçecek?

Apple vision pro stand

Mark Gurman, uygun fiyatlı bir Apple Vision'dan neler beklememiz gerektiğini açıklarken öncelikle 3.500 dolarlık fiyat etiketine neden olan yüksek maliyetli bileşenleri sıralıyor; kamera ve sensörler, iki farklı Apple Silicon işlemci ve belki de en önemlisi iki adet 4K mikroLED AR ekranı. Dolayısı ile 'Pro' olmayan bir Apple visionda daha az kamera ve sensör, daha düşük çözünürlüklü ekranlar ve daha düşük seviye işlemciler görebiliriz.

Ayrıca Apple, maliyetten tasarruf sağlamak için tasarımdan da feragat etmek zorunda kalabilir. Örneğin uzamsal seç için entegre hoparlörler yerine AirPods kullanımı gibi. Ayrıca sadece 3D kameranın kaldırılması bile maliyetin yüzlerce dolar düşmesini sağlayabilir. Tabi bu özelliklerin Apple Vision'dan kaldırılması, hayranlık uyandıran bir çok özelliğin de ortadan kalkması anlamına geliyor.

Uygun fiyatlı Apple Vison, ne zaman gelecek?

apple vision pro

Mark Gurman, Apple'ın tüm maliyet düşürme çabalarına rağmen bazı özellikleri standart olarak kabul edeceği ve uygun fiyatlı modelde de Pro modelde de tutmaya devam edeceğini var sayıyor. Buna EyeSight olarak ifade edilen göz takibi ve el takibi dahil. Yani uygun fiyatlı Apple Vision'da da Pro modelde de artırılmış gerçeklik gözlüğü el ve göz ile kontrol edilmeye devam edilecek.

Gelelim can alıcı konuya; uygun fiyatlı Apple Vision ne zaman gelecek? Mark Gurman'a göre Apple halihazırda üzerinde çalışıyor olsa da uygun fiyatlı model 2025 yılının sonlarında duyurulacak. Yeni satışa sunulmasına yaklaşık 3 yıllık bir süre var. Bu, Apple için hem avantaj hem dezavantaj. Avantaj olmasının nedeni, bu 3 yıl içinde 3.500 dolarlık fiyata alışacak olmamız. Uygun fiyatlı model duyurulduğunda, fiyatını kabul etmek çok daha kolay olacak. Dezavantaj ise Pro model çok yüksek satış rakamlarına ulaşmayacağından özel anlaşmalar dışında şirketlerin buraya yapacakları yatırımları erteleyecek olmaları.

Kaynak : https://www.bloomberg.com/news/newsletters/2023-06-11/will-there-be-a-cheaper-apple-vision-how-apple-can-lower-cost-of-new-headset-lirfnvz1
6
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
6
1
1
0
0