Metaverse Aşkıyla Yanıp Tutuşan Mark Zuckerberg, Apple'ın Gözlüğü Vision Pro Hakkındaki Görüşünü Açıkladı

20
1
1
0
0
Mark Zuckerberg, çalışanlarıyla gerçekleştirdiği bir toplantıda Apple Vision Pro ile ilgili konuştu. Zuckerberg, Apple'ın karma gerçeklik gözlüğünün yeni bir şey sunamadığını söyledi.

ABD merkezli teknoloji devi Apple, hafta başında WWDC 2023 etkinliğinin lansman etabını gerçekleştirdi. Bu etkinlikteki en önemli ürün, hiç şüphesiz "Vision Pro" isimli karma gerçeklik gözlüğü oldu. Ciddi anlamda etkileyici özelliklere sahip olan gözlük, 2024 yılı itibarıyla 3.499 dolar karşılığında satın alınabilecek. 

Apple Vision Pro, oldukça yenilikçi bir ürün olarak karşımıza çıksa da türünün tek örneği değil. Örneğin Meta -eski adıyla Facebook- yıllardır bu tür ürünler üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Hatta şirket, geçtiğimiz haftalarda da Quest 3 ismini verdiği yeni karma gerçeklik gözlüğünü tanıttı. Karma gerçeklik sektörüyle ilgili gelen son haberler ise Meta CEO'su Mark Zuckerberg'in Apple Vision Pro'yu çok da beğenmediğini gözler önüne seriyor.

Zuckerberg: İstediğim gibi değil!

Mark Zuckerberg Apple Vision Pro açıklaması

Meta çalışanları ile bir toplantı gerçekleştiren Zuckerberg, bu toplantıda Apple'ın, Meta Quest 3'ün üzerine bir şeyler koyamadığını söyledi. Karma gerçeklik gözlüğü için "istediğim gibi değil" diyen Meta CEO'su, ürünün yine de önemli olduğunu belirtti. Mark Zuckerberg'e göre Apple Vision Pro, bilgisayar dünyasının geleceği için yeni bir vizyon oluşturuyor.

Meta CEO'su Apple'ın karma gerçeklik gözlüğünü eleştirmiş olsa da kendilerinin de bu konuda olağanüstü seviyede olmadıklarını belirtelim. Öyle ki Zuckerberg, karma gerçeklik dünyasının bir uzantısı olan metaverse teknolojilerine her ay bir milyar dolardan fazla para harcıyor. Ancak bu teknoloji bir türlü benimsenmiyor ve istendiği aşamaya gelmiyor. Meta, son kazanç çağrısında metaverse teknolojileri geliştiren Reality Labs'ın sadece 3 ayda 3.99 milyar dolar zarar ettiğini açıkladı

Mark Zuckerberg'in tam açıklaması şöyle:

Mark Zuckerberg Apple açıklama

Apple'ın karma gerçeklik gözlüğü nihayet duyuruldu ve bunun hakkında konuşmak istiyorum. Ne göndereceklerini gerçekten merak ediyorum. Açıkçası henüz görmedim, bu yüzden onunla oynadıkça ve ne olduğunu, insanların nasıl kullandığını gördükçe daha fazla şey öğreneceğim.

Başlangıçta gördüklerime göre iyi haber şu ki, Meta'nın henüz keşfetmediği ve düşünmediği fizik yasaları üzerindeki kısıtlamaların hiçbiri için sahip oldukları sihirli çözümler yok. Daha yüksek çözünürlüklü bir ekranla geldiler ve bununla güç sağlamak için oraya koydukları tüm teknoloji yedi kat daha pahalıya mal oluyor. Ve o kadar çok enerji gerektiriyor ki şimdi kullanmak için bir bataryaya ve ona bağlı bir kabloya ihtiyacınız var.

Apple Vision Pro tüm özellikleri için:

Ama bakın, onların duyurusunun, şirketlerimizin buna getirdiği değerlerdeki ve vizyondaki farklılığı, gerçekten önemli olduğunu düşündüğüm bir şekilde sergilediğini düşünüyorum. Ürünlerimizin herkes için mümkün olduğunca erişilebilir ve uygun fiyatlı olmasını sağlamak için yenilikler yapıyoruz ve bu yaptığımız işin temel bir parçası. Ve on milyonlarca Quest sattık.

Daha da önemlisi, bizim metaverse vizyonumuz sosyallik üzerine. Bu, insanların yeni yollarla etkileşime girmesi ve yeni şekillerde daha yakın hissetmesiyle ilgilidir. Cihazımız aynı zamanda aktif olmak ve bir şeyler yapmakla da ilgilidir. Buna karşılık, gösterdikleri her demo, tek başına bir kanepede oturan bir kişiydi. Demek istediğim, bilgisayar dünyasının geleceğinin vizyonu olabilir ama istediğim şey bu değil. Buna nasıl yaklaştığımız konusunda gerçek bir felsefi fark var. Orada ne ortaya koyduklarını ve nasıl rekabet edeceklerini görmek beni daha da heyecanlandırdı. Birçok yönden yaptığımız şeyin önemli olduğu ve başarılı olacağı konusunda umut verdi. Eğlenceli bir yolculuk olacak.

Apple Vision Pro, etkileyici olsa da masum olmayabilir!

Apple Vision Pro'yu deneyenler, ürünün güzel ama bazı sorunlara sahip olduğunu düşünüyorlar!

Apple Vision Pro için hazırladığımı videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz:

Kaynak : https://www.theverge.com/2023/6/8/23754239/mark-zuckerberg-meta-apple-vision-pro-headset
20
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
20
1
1
0
0