Arabalarda Bulunan ve Neye Yaradığını Çoğu Kişinin Bilmediği "İç Sirkülasyon Düğmesi" Ne İşe Yarıyor?

63
15
6
3
2
Arabalarda sürekli gözümüzün önünde olan ancak çoğu kişinin ne işe yaradığını bilmediği iç sirkülasyon düğmesinin ne işe yaradığını, avantajlarının ve dezavantajlarının ne olduğunu açıkladık.

Sıcak yaz aylarından dondurucu kış aylarına geçmeye başlıyoruz. Havalar soğurken arabaların klimaları da soğuktan sıcağa döndürüldü. Bugün sizlere bazen hayat kurtaran bazen de hayatı riske atan bir tuşun ne işe yaradığını açıklayacağız. Arabalarda daha önce otomobilin içinde kavisli bir ok bulunan bir düğme görmüş müydünüz? "İç sirkülasyon düğmesi" ismine sahip bu düğmenin tam olarak ne işe yaradığını hiç düşündünüz mü?

Aslında araç konforu açısından son derece işlevsel bir düğme olan iç sirkülasyon düğmesi, bazı durumlarda da hayatınızı riske atabilir. O zaman hadi gelin iç sirkülasyon düğmesinin ne işe yaradığını, olumlu ve olumsuz yönleri nelermiş onlara bakalım.

İç sirkülasyon düğmesi ne işe yarıyor?

iç sirkülasyon düğmesi

Üzerinde araba içinde kavisli bir ok bulunan düğme, en net haliyle iç sirkülasyon sistemini çalıştırmak için kullanılıyor. Özellikle klima açıkken aracın daha hızlı soğumasını sağlayan iç sirkülasyon sistemi, aracın içindeki havayı alıp klimayla sürekli yeniden soğutmaya yarıyor. Böylelikle sıcak yaz günlerinde klimanın sıcak havayı soğutması yerine zaten daha önce soğutulmuş havayı yeniden soğutması sağlanmış oluyor. Bu da klimaya daha az yük bindirerek yakıt tüketimine olumlu etki yapıyor.

Dışarıdaki havanın pis olduğu durumlarda arabanın içindeki insanlara izolasyon sağlar.

pis hava

Dışarıdan pis bir koku veya yoğun egzoz dumanı geldiği durumlarda iç sirkülasyon sistemi, dışarıdan hava almak yerine içerideki havayı klimayla yeniden arabanın içine verir. Bu da dışarıdaki pis havaya karşı izole olmanızı sağlar. 

Polene alerjisi olan kişiler için iç sirkülasyon sistemi son derece işe yarıyor.

Araba kullanan adam

İç sirkülasyon sistemi ne zaman kullanılmalı?

iç sirkülasyon düğmesi

İç sirkülasyon sistemi, sıcak yaz aylarında, klima açıkken kullanılabilir. Özellikle yoğun trafikte kirliliğe karşı kullanılan bu sistem, arabada az insanın olduğu anlarda tercih edilmeli ve sürekli kullanılmamalıdır.

İç sirkülasyon sistemi ne zaman kullanılmamalı?

buğulu araba camı

İç sirkülasyon sistemi dikkatli kullanıldığında çok işe yarar bir özellik olsa da bazı dezavantajları var. Öncelikle iç sirkülasyon sistemi soğuk havalarda kullanılmamalı. Çünkü nefesinizden de çıkan nemi içeriye hapsedecek ve arabanızın camının buğulanmasına sebep olacaktır. Hatta aracınızın camı sürekli buğulanıyorsa iç sirkülasyon sistemine bakabilirsiniz.

İç sirkülasyon sistemi, araba kullanırken uyumanıza sebep olabilir.

uykulu araba kullanan dam

İç sirkülasyon sisteminin belki de en büyük tehlikesi, içeriye toplayacağı karbondioksit miktarıdır. Kalabalık ve uzun süreli yolculuklarda, pencereler de kapalıyken otomobilin içerisindeki oksijen, aldığımız nefesler sonucunda karbondioksite döner. Bu da arabanın içerisinin havasız olmasına yol açar. Fazla karbondioksit solumak uykuya sebep olur ve arabada uyuya kalmak ciddi felaketlere neden olabilir.

Otomobil üreticilerinin önlemleri var mı?

iç sirkülasyon düğmesi

Günümüzdeki yeni nesil dijital arabalarda iç sirkülasyon sistemi otomatik olarak kapanıyor. Ancak eski nesil arabalarda bu sistemin açık olup olmadığını sizin kontrol etmeniz gerekiyor. Özellikle uzun yolculuğa çıkacağınız zaman iç sirkülasyon sistemini çok fazla kullanmamanızı, içeriye sürekli temiz havanın girmesine izin vermenizi öneriyoruz.

Bugün sizlere iç sirkülasyon düğmesinin ne işe yaradığını açıkladık. Bu tarz içeriklerin gelmesini istiyorsanız bizlere yorumlar kısmında yazabilirsiniz.

63
15
6
3
2
Emoji İle Tepki Ver
63
15
6
3
2