Araştırmacılar, Netflix İnteraktif Filmlerinin Kişisel Verileri Paylaştığını İddia Etti

13
3
2
2
1
Netflix’in kullanıcı gizliliğini korumak adına aldığı tüm güvenlik önlemlerine rağmen hackerlar hâlâ kullanıcıların içerik tercihlerini görüntüleyebiliyor.

Netflix, kullanıcı gizliliğini korumak adına tüm video akışlarını şifrelese de, Hint Teknoloji Enstitüsü’nün (IIT) Madras kampüsünde yapılan bir araştırmaya göre hackerlar, Netflix’in tüm çabalarına rağmen yaptığımız interaktif seçimlerden haberdar olabiliyor.

The Wired’ın Pazar günü yayımladığı habere göre Netflix’i inceleyen araştırmacılar, hackerların Netflix’in şifrelenmiş video akışını analiz edebildiğini ortaya çıkardı. Bu sayede hackerlar, kullanıcıların içerik tercihleriyle ilgili bilgi edinebiliyor ve kullanıcıların interaktif içeriklerde hangi seçimleri yaptıklarını görüntüleyebiliyorlar. Araştırma raporuna göre, 100 kullanıcının yaptığı seçimleri analiz eden araştırmacılar seçimleri %96 oranında doğru tahmin edebildi.

Netflix platformunda yer alan interaktif içerikler, kullanıcıların karakterlerin seçimlerine yön vermesine ve hikâyeyi şekillendirmesine olanak sağlıyor. Yani, kullanıcılar izledikleri içeriklerin gidişatlarını belirleyebiliyor ve verdikleri her farklı karar hikâyeyi farklı bir şekilde yönlendiriyor. Kullanıcılar ayrıca izledikleri filmleri baştan izleyip farklı seçenekleri seçerek izledikleri filmleri tüm yönlerden deneyimleyebiliyorlar. Black Mirror: Bandersnatch ve You vs. Wild, Netflix platformlarında yayınlanan interaktif filmlere verilebilecek örnekler arasında bulunuyor.

IIT Madras kampüsünde doktorasını yapan Gargi Mitra, yer aldığı araştırmayla ilgili görüşlerini The Wired’a şu şekilde bildirdi: “Ben şifrelenmiş ağ trafiğinin analizi üzerinde çalışıyorum. Tesadüfen Netflix’in yayınladığı Bandersnatch filmine denk gelince, yepyeni bir deneyim edindim.”

Mitras ayrıca “Ancak kullanıcıya seçim yaptıran etkileşimlere bakarken onların internet uygulamalarında ve üzerinde çalıştığım diğer internet sitelerinde bulunan etkileşimlerle oldukça benzer olduklarını keşfettim. Bunun sonucunda, etkileşimler üzerinde yeteneklerimi kullandım ve böylece kullanıcıların hangi seçenekleri tercih ettiklerini tespit edebildik” diye ekledi.

Madras kampüsünde bulunan araştırmacılar, kullanıcıları hileli yönlendiricilere ya da erişim noktalarına bağlanmak için kandırmanın hackerlar için oldukça kolay bir eylem olduğuna dikkat çekti. Ancak Netflix, video akışını analiz etmek için hackerların önce erişime sahip olması gerektiği ve bu nedenle de böyle bir saldırı gerçekleştirmenin bu kadar kolay olmayacağı konusunda kendinden emin görünüyor.

Kaynak : https://gadgets.ndtv.com/entertainment/news/netflix-hackers-interactive-movies-choices-bandersnatch-iit-madras-research-2026878
13
3
2
2
1
Emoji İle Tepki Ver
13
3
2
2
1