Bu Nehirde Herkes Müptela: Balıkların Uyuşturucu Bağımlısı Olabildikleri Keşfedildi

36
6
5
1
1
Metamfetamin kullanımının olduğu bölgelerde, temiz su kaynaklarına metamfetamin karıştığı ve balıkların bu maddeye bağımlı oldukları ortaya çıktı.

Yeni bir araştırma, halk arasında kristal olarak bilinen metamfetaminin temiz su kaynaklarına karıştığını ve baklıklarda aktif bir şekilde uyarıcı aramaya neden olacak şekilde bağımlılığa yol açtığını ortaya koydu.

Metamfetamin, insanlar tarafından kullanıldıktan sonra kanalizasyon sistemine karışıyor ve atık su arıtma tesislerinden atılıyor. Konu üzerine yapılan araştırmanın ilk yazarı, Prag’da yer alan Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi davranış ekolojisti Doçent Doktor Pavel Horký, “Metamfetamin kullanıcılarının olduğu yerlerde temiz suların metamfetamin ile kirletilmesi söz konusu." dedi.

Küçük Dozlar Bile Bağımlılık Yaratabiliyor

balık

Chemospehere and Water dergisindeki haberlere göre, metamfetamin tüm dünyada nehirleri kirletiyor; suda litre başına birkaç nanogramdan binlerce mikrograma kadar metamfetamin bulunabiliyor. Tüm dünyalarda su yollarında metamfetminin varlığını göz önüne alan Horký ve ekibi, balıkların bu maddenin küçük dozların bağımlı olup olamayacaklarını merak etti.

Ekibin 6 Temmuz 2021’de Journal of Experimental Biology dergisinde yayınlanan yeni laboratuvar araştırması, metamfetaminin temiz su kaynaklarında yaşayan balıklarda çok küçük dozlarda bile bağımlılık yaratabildiğini ortaya koydu.

Bununla birlikte, Live Science’a konuşan bir uzman, araştırmadaki balık metamfetamin içeren suyun peşine düşse de bunun tam olarak “bağımlılık“ olarak adlandırılamayabileceğini söyledi. Araştırmaya dahil olmayan, Utah Universitesi’nde görev yapan araştırmacı Gabriel Bossé, araştırma hakkında “Bu balıkların metamfetamine tam olarak bağımlı olduklarını söyleyebileceklerinden emin değilim ama balıklar kesinlikle maddeye karşı bir meyil gösteriyor ki normalde bunu yapmamaları gerek.“ dedi.

Kaynak : https://www.livescience.com/meth-addicted-brown-trout.html
36
6
5
1
1
Emoji İle Tepki Ver
36
6
5
1
1