• Anasayfa
  • Uzay
  • Venüs'e Uzay Gemisi Gönderilmesi İsteniyor

Bilim İnsanları, Venüs’e 2 Milyar Dolarlık Uzay Gemisi Gönderilmesini İstiyorlar

8
6
3
3
0
Venüs’te daha önce yapılan çalışmalar, gezegende geçmişte su bulunduğunu gösteriyor. Bu nedenle bilim insanları, Venüs’te yaşamın olanaklarını araştırmak için Venüs’e bir uzay gemisi gönderilmesini istiyorlar.

Venüs’te yapılacak çalışmaları içeren Venüs Flagship görevi, 1994’ten beri bu gezegende yapılacak ilk çalışma olacak. Bilim insanları, bu yüzden NASA'nın en pahallı gemi sınıfı olan amiral gemisi sınıfından bir gemiyi, Venüs görevi için istiyorlar. Bilim insanları, bu amiral gemisi ile Venüs’te yaşamın araştırılması çalışmasının daha da derinleştirilebileceğini düşünüyorlar. 

Gerçekleştirilecek Venüs görevinin sorumlu araştırmacısı Martha Gilmore, bu ayın başında gerçekleştirilen bir toplantıda, “Venüs, bilim için her zaman önemli olmuştur. Şimdi giderek daha önemli hale geliyor. Venüs artık daha erişilebilir ve daha iyi anlaşılıyor. Eğer Venüs ile ilgili soru işaretini kaldıracaksak böyle bir amiral gemisi bunu yapabilir” dedi.

Bilim insanlarının, bu amiral gemisi için NASA’yı ikna etmesi, görevin önündeki en büyük zorluk. Ancak bilim insanlarının bu görevdeki tek zorlukları bu değil. Venüs görevinde yer alacak uzay aracının Güneş Sistemi'nin en sıcak gezegenine dayanması gerekiyor. Bu da bilim insanlarının önündeki büyük zorluklardan biri olarak duruyor. 

Venüs

Bilim insanlarının Venüs için bu kadar pahalı ve kapsamlı bir görev istemelerinin nedeni, daha önceki görevlerden elde edilen bazı kanıtların milyonlarca yıl önce Venüs’ün daha düşük sıcaklıklara sahip ve su bulunduran bir gezegen olduğunu göstermesidir. Gerçekleştirilen son çalışmalar da Venüs’ün okyanuslarının düşündüğümüz gibi olmayabileceğini gösteriyor. 

Bilim insanları, son verilere bakarak Venüs’ün dağlık kısımlarının granit yerine bazaltik lavlardan oluştuğunu buldular. Granitin oluşması için suya ihtiyaç olsa da bazaltik lav için su gerekmez. Bu durum, bilim insanlarının Venüs’ün okyanusları hakkındaki fikrini bir nebze değiştirmesine neden oldu. 

Venüs Flagship görevi

Gerçekleştirilecek Venüs Flagship görevinde,  gezegendeki su, gezegenin ikliminin tarihi ve Venüs’ün yüzeyi ile atmosferi arasındaki bileşikler incelenecek. Bu incelemeler, gezegenin jeolojik aktivitesinin daha iyi anlaşılmasını sağlayarak Venüs’ün yaşanabilirlik seviyesini ortaya çıkaracak. 

Martha Gilmore ve ekibi, NASA’nın 2023’ten itibaren hedeflerini belirleyeceği Ulusal Bilimler Akademisi’nde yer alan gezegen bilimi inceleme sürecini gösteren bir rapor sunacak. Bu zaman planlaması, büyük bir Venüs görevinin yıllarca uzakta olduğunu gösteriyor. Ancak böyle bir süreç yürütülmeden de bu kapsamda bir uzay aracı asla fırlatılamaz. 

Kaynak : https://www.digitaltrends.com/news/scientists-want-to-send-a-flagship-mission-to-venus/
8
6
3
3
0
Emoji İle Tepki Ver
8
6
3
3
0