• Anasayfa
  • Yaşam
  • Bilim Kurulu Üyesi Taşova, 2. Dalgaya Karşı Uyardı

Bilim Kurulu Üyesi Taşova, 2. Dalgaya Karşı Uyardı

26
4
2
2
0
Ülkemizde dünyanın diğer yerlerine göre çok daha hafif geçen koronavirüse karşı Bilim Kurulu Üyesinden yeni bir açıklama geldi. Normalleşme sürecinde birçok kişinin 'gevşediğini' belirten Taşova, 2. dalga konusunda uyarıda bulundu.

Dünya çapında 17,8 milyon vakaya ulaşan ve 685 bin kişinin hayatını kaybetmesine neden olan koronavirüs, etkisini artırmaya devam ediyor. Ülkemizde vaka sayısı 1.000'in altında seyrederken Bilim Kurulu Üyesi Profesör Doktor Yeşim Taşova, yeni açıklamalarda bulundu.

Birçok kişinin normalleşme süreci içerisinde koronavirüs öncesindeki gibi davranmaya başladığına dikkat çeken Taşova, sosyal mesafeye dikkat edilmediğini ve maskelerin doğru şekilde kullanılmadığını belirtti. Durum böyle olduğu için de vakalarda artışların görüldüğü ifade edildi.

Normalleşme tam anlamıyla gerçekleşmedi

Koronavirüs

Normalleşme sürecine ilişkin yorumlarda bulunan Taşova, maske kullanımına önem verilmediğini belirtti. Sosyal mesafenin ihmal edildiğini de ekleyen Taşova'nın açıklamaları şu şekilde oldu:

"Sosyal mesafeye çok da önem veremiyoruz. Normalleşme ya da hafif gevşeme kısmı derken tam anlamıyla normalleştik. Dolayısıyla sosyal mesafenin birçok alanda ihmal edildiğini görüyoruz. Bunun akabinde ister istemez rakamlarımızda artışlar görülüyor. Allah'tan şu anda yoğun bakım anlamında riskli gruplarla ilgili olarak daha iyi durumda olduğumuzu söyleyebilirim ama bu artış bizi endişelendiriyor. Bu anlamda bakıldığında özellikle sosyal mesafenin çok uygulanmadığını görüyoruz. Özellikle düğünlerde ve parklarda, maske takma ve sosyal mesafe kuralları uygulanmıyor."

Yaşlılar gençlere oranla daha iyi korunuyor

Koronavirüs

Koronavirüsün yaşlılardaki etkilerinin daha ciddi olduğu biliniyor. Bu noktada da bir açıklama getiren Taşova, 65 yaş ve üstünün kendilerini çok daha iyi koruduğunu kaydetti. Bunların yanı sıra gençlerin maske kullanımı ve sosyal mesafe gibi konularda yaşlılara göre daha dikkatsiz olduğu da belirtildi.

Kurallara uyulmazsa vaka sayısı artacak

Koronavirüs

Kurallara uyulmadığı takdirde vaka sayısının sonbahara doğru artışa geçeceğini ve muhtemel bir ikinci dalga yaşanabileceğini belirten Taşova, bunların yanı sıra daha hazırlıklı olunduğunu ancak sağlık çalışanlarının yorulduğunu ifade etti. Sosyal mesafe, maske, hijyen gibi kurallara uyulduğunda virüs yayılım hızının azaldığının görüldüğü ancak bu kurallara uyulmadığı zamanlarda da bu sayıların artacağı ifade edildi. Sağlık çalışanları için bu kurallara daha çok dikkat edilmesi gerektiği de vurgulandı.

Kaynak : https://www.haberturk.com/bilim-kurulu-uyesi-prof-dr-tasova-dan-2-dalga-uyarisi-2761823
26
4
2
2
0
Emoji İle Tepki Ver
26
4
2
2
0