Ubisoft, Desteği Sona Erdiği İçin '9 Yıl Sonra' İade Edilen Oyunu Kütüphanelerden Silmeye Başladı

23
6
5
3
1
Bir Reddit kullanıcısı, 2015'te satın aldığı The Crew oyununu, oyun oynanamaz hâlde olduğundan iade edebildiğini gösterdi. Fakat Ubisoft'un bu oyunu kütüphanelerden kaldırması tartışma konusu oldu.

Günümüzde çok sayıda oyunun problemli çıkmasından ötürü oyuncular, ön sipariş vermeye korkar hâle geldi. Hatta bu kitle sadece oyunun çıkışını bekleyenler. Bir de oyun çıktıktan sonra satın alıp hatalar yüzünden beğenmeyen ve iade etmek isteyen oyuncular var. Tabii oyun iade etmek için her platformun ayrı şartları var.

Bu şartlar arasında maksimum 2 saat oynama, satın alım tarihinin ardından 14 gün geçmemesi gibileri var. Fakat bir oyuncu, 9 yıl önce aldığı ve pek de oynamadığı, Ubisoft yapımı The Crew'in iadesini almayı başardı. Fakat Ubisoft, durumdan pek de memnun görünmüyor.

GÜNCELLEME: Oyuncuların kütüphanelerindeki The Crew oyunları siliniyor.

Nisan ayında sunucuları kapanan The Crew, bu sebeple oynanamaz hâle gelmişti. Tam da bu sebeple, para verip oynayamadığı için oyunu iade eden bir kullanıcı da iadesini almayı başarmıştı. Fakat şu an ortada olan geri dönüşlere göre şirket, oyuncuların hesaplarındaki lisansları da geri alıyor.

Oyunu hâlâ kütüphanede görenler ise erişimin mümkün olmadığına yönelik uyarı mesajları alıyorlar. Bazıları bu hamleyi hırsızlığa benzetiyor. Ne de olsa bu kişiler parasını verip oyunu satın aldı, daha sonra da lisansları ellerinden alındı. Fakat son kullanıcı lisans anlaşması, oyun lisansının bir nevi kiralık olduğu anlamına geldiği için bu konudaki tartışmalar hâlâ sıcak. Ayrıca The Crew oyunu kütüphanelerde dursa bile sunucuları kapalı olduğundan oynamak mümkün değil.

İade eden oyuncu, oyunu 2015 yılında satın almıştı.

PlayStation iade

  • Görseller Çeviri yoluyla Arapça'dan Türkçe'ye çevrildi.

Reddit’te durumu paylaşan axgx2080 isimli kullanıcı, 2015’te The Crew oyununu satın almış ve o zamandan bu zamana pek de oynamamış. 31 Mart 2024’te PlayStation desteğine ulaşan kullanıcı, oyunun desteği kesildiği için artık oynanmadığını, bu sebeple de iade istediğini belirtmiş.

Ve oldukça şaşırtıcı biçimde PlayStation, bu talebi onaylayarak kullanıcının hesabına 94,99 doları geri yatırmış. Bunun ardından diğer kullanıcılar da bu tarz hamlelerin oyun stüdyolarının ani destek kesme gibi eylemlerinin önüne geçeceğini düşündü. Fakat talebin bir kereye mahsus olarak mı onaylandığı kesin değil. Geçerli bir sebep olarak büyük kitlelerce uygulanabileceği de dolayısıyla henüz net değil.

Sosyal medyada iadeye gelen yorumlar:

Kaynak : https://www.reddit.com/r/thecrew2/comments/1bz1eut/i_managed_to_get_a_refund_in_the_crew_1/
23
6
5
3
1
Emoji İle Tepki Ver
23
6
5
3
1