Cumhuriyet Başsavcılığı, KPSS 2022 Oturumuyla İlgili Soruşturma Başlattı (Yediiklim Yayınevi'ne Ait İş Yerlerine Arama Kararı)

18
10
2
1
0
KPSS 2022 lisans oturumuyla ilgili tartışmalar devam ederken bugün yaşanan gelişmeler sonrası Devlet Denetleme Kurumu, Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu. Kısa süre sonra da Cumhuriyet Başsavcılığı konuyla ilgili soruşturma başlattığını bildirdi.

KPSS 2022 Genel Kültür Genel Yetenek oturumu sonrası ortaya çıkan tartışmalar sosyal medyada büyük bir tartışma başlatmıştı. Ortaya çıkan iddiaların ana konusu ise sınav sorularının daha önce bir yayınevi tarafından yayınlandığına yönelikti.

Tartışmalar sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ve ÖSYM Başkanlığı'ndan açıklamalar gelmiş ve hemen ardından da ÖSYM Başkanı Halis Aygün görevden alınmıştı.

Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı

kpss soruşturma başlatıldı

Devlet Denetleme Kurumu'na bildirilen iddialar sonrası KPSS 2022 sorularıyla ilgili inceleme başlatılmıştı. Yapılan bu incelemeler sonrası Devlet Denetleme Kurumu, bugün Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

Cumhuriyet Başsavcılığı yaşanan bu gelişmelerle birlikte soruşturma başlatıldığını duyurdu. Ancak KPSS 2022 oturumunun iptali gibi bir durumla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı. Soruşturmada yaşanan gelişmelerle ilgili sizleri tekrar bilgilendiriyor olacağız.

YÖK Başkanı Erol Özsavar'dan da açıklama geldi

YÖK Başkanı Özsavar, konuyla ilgili yaptığı açıklamada "2022 KPSS sınavında çıkan bazı sorulara ilişkin iddialarla ilgili DDK tarafından gerçekleştirilen denetleme ile eş zamanlı olarak tarafımızca da inceleme başlatılmış olup sonuç en kısa zamanda ve şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılacaktır." sözlerine yer verdi.

Yediiklim Yayınevi'nde arama başlatıldı:

KPSS sorularının yayınlandığı iddia edilen Yediiklim Yayınevi, olaydan kısa bir süre sonra tartışmaların ardından açıklama yapmış ve soruların benzer olmasının 'tesadüf' olduğunu bildirmişti. Bugün KPSS sorularıyla ilgili başlatılan soruşturma sonrası Yediiklim Yayınevi'ne ait iş yerlerinde de arama başlatıldı.

KPSS 2022 oturumuyla ilgili yaşanan tüm gelişmeler:

18
10
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
18
10
2
1
0