Depremzedeler, Özel İletişim Vergisinden Muaf Tutulacak

9
5
4
2
0
Resmi Gazete'de deprem bölgesiyle ilgili yeni bir kararname yer aldı. Kararnameye göre OHAL ilan edilen yerlerde yaşayan vatandaşlar, ilk tesis özel iletişim vergisi ile telsiz kullanım ücretinden muaf tutulacak.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında, 6 Şubat'ta meydana gelen ve 50 binin üzerinde can kaybına yol açan Kahramanmaraş merkezli depremlerle ilgili önemli bir karar yer aldı. 140 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi kapsamında depremden etkilenen vatandaşların mobil hat kullanımlarını sürdürebilmeleri için bazı imtiyazlar tanınmasına karar verildi. Böyle bir kararın neden depremin ikinci ayında alındığı ise merak konusu...

Olağanüstü Hal Kapsamında Elektronik Haberleşme Alanı ile Su Yapıları Denetim Hizmetlerine İlişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi kapsamında, OHAL ilan edilen bölgelerde yaşayan vatandaşlar, yeni bir mobil hat satın alması durumunda "ilk tesis özel iletişim vergisi"ni ödemeyecek. Bu vergi kalemi, 2023 yılı için 260 TL olarak belirlenmişti.

Telsiz kullanım ücreti de alınmayacak

depremzedelere mobil hat kararı

Aynı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi'ne göre depremin yaşandığı saatin 24 saat öncesine kadar, OHAL ilan edilen bölgelerdeki mevcut mobil abonelerin, üç aylık telsiz kullanım ücreti de alınmayacak. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu (BTK), telsiz kullanım ücretini 2023 yılı için 113,14 TL olarak belirlemişti.

Depremlerin yaşandığı gün, mobil operatörlerin hizmet vermesini engelleyen durumlardan bir tanesi de elektrik enerjisiydi. 140 sayılı kararda bununla ilgili de bir detay yer aldı. Mobil operatörlerin, elektrik enerjisinin sağlanması amacıyla yapılması gereken prosedür işlemleri kolaylaştırıldı. Hizmet veren şirket, tek bir belge ile elektrik ihtiyacının karşılanmasını sağlayabilecek.

Resmi Gazete'deki karara buradan ulaşılabilir.

9
5
4
2
0
Emoji İle Tepki Ver
9
5
4
2
0