Neden Doğum Günlerinde Pasta Kesip Mum Üflüyoruz? (Sandığınızdan Çok Daha Eskiye Dayanıyor)

11
7
4
3
1
Her ülkenin kendine has bir geleneği olsa da ortak paydada buluştuğumuz bir şey var: Doğum günlerinde pasta kesip mum üflemek. Bu ritüeli yerine getirsek de neden yaptığımızı hiç sorgulamıyoruz.

Hakkında pek çok teori çıkan bu ritüelin kökeni tam olarak bilinmese de yüzyıllar öncesinde de insanların gerçekleştirdiği bir gelenek olduğunu biliyoruz.

Sizce insanoğlu olarak neden doğum günlerinin pasta kesip mum üfleme âdeti edindik?

Antik Roma’da bile doğum günü pastası geleneği vardı.

doğum günü,

Ancak o dönemdeki ritüel, bugünkü gibi şaşalı pastalarla gerçekleşmiyordu. Sade, tek katlı ve yuvarlak bir kek, doğum günü olan kişi için hazırlanıyordu. Almanya’da fırınlarda tek katlı pastalar, 15. Yüzyılda yaygınlaşmıştı.

17. yüzyıla gelince çok katlı kekler ortaya çıkarken bu gelenek de sadece üst sınıflar arasında gerçekleşmeye başladı. Bu özel kutlamanın, özel insanlar arasında olması da elbette bir sebebe dayanıyordu.

Antik Mısır’da da doğum günleri kral ve kraliçelere özeldi.

Mısır’dan Yunanlara aktarılan bu geleneğin en ünlüsü de pastadaki mumu üfleme nedenimizi ortaya koyuyor. Tanrıça Artemis’e her ayın altıncı günü tapınmak için mumla süslenmiş pastaların olduğu kutlama, bu geleneğin başlangıcıydı.

Mum, antik çağlarda kötü ruhları kovmak için genelde ayinlerde kullanılıyordu. Doğum günlerinde de kötü ruhların geldiğine inanıldığı için mum üfleme geleneği de kaçınılmaz olmuş gibi duruyor.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

11
7
4
3
1
Emoji İle Tepki Ver
11
7
4
3
1