• Dünya'nın Teknoloji Merkezi Silikon Vadisi Hakkında Pek Bilinmeyen 10 Bilgi
97
75
31
27
15
Bugün internet ve teknoloji sektörünü oluşturan binlerce şirketin merkezi olan Silikon Vadisi, dünya ekonomisinin büyük bir kısmına etki ediyor. Ancak teknolojinin merkezi Silikon Vadisi hakkında bilinmeyenler de mevcut. Biz de bu yazımızda Silikon Vadisi hakkında az bilinen bilgileri listeledik.
Temelleri Stanford Üniversitesi'ne dayanıyor
Temelleri Stanford Üniversitesi'ne dayanıyor

Aslında Silikon Vadisi'nin oluşmasındaki en önemli etken günümüzdeki en prestijli üniversitelerden birisi olan Stanford Üniversitesi, Silikon Vadisi diye bir kavram ortaya atılmadan önce kurulmuş ve öğrencilerinin bu bölgede teknoloji geliştirmesine imkan tanımıştır.

Vadi'nin ilk şirketleri

Silikon Vadisi tarihinde ilk kurulan ve günümüzde hala faliyetlerini sürdüren iki şirket General Electric ve Kodak'tır.

Silikon Vadisi'nin Parlayan Yıldızı: HP
Silikon Vadisi'nin Parlayan Yıldızı: HP

Günümüzdeki en büyük donanım üreticilerinden Hewlett - Packard, Stanford Üniversitesi'nden mezun olan iki öğrenci tarafından Stanford'ın kampüsüne oldukça yakın bir garajda kurulmuştur ve diğer girişimcilerin vadiye taşınmasındaki en büyük etkenlerdendir.

Silikon Vadisi'nin adı nereden geliyor?

Silikon Vadisi'nin adı bölgede yoğun bir şekilde çip (yonga) üretimi yapan teknoloji şirketleri olmasından kaynaklı. "Silikon kırmık" çip anlamına gelir ve bu kelimeden yola çıkılarak bölge çip üretilen vadi de diyebileceğimiz anlamla Silikon Vadisi adını alır.

ABD'nin refah düzeyi en yüksek bölgelerinden biri
ABD'nin refah düzeyi en yüksek bölgelerinden biri

Amerika Birleşik Devletleri'nde refah seviyesi yüksek birçok şehir duysak da içindeki Silikon Vadisi bölgesi sayesinde Kaliforniya eyaletindeki Silikon Vadisi'nin önemli bir kısmını barındıran Palo Alto şehri, ABD'de refah düzeyi en yüksek şehirleri arasında yer alıyor. Öyle ki sıradan bir şehir olan Palo Alto'nun nüfusu Silikon Vadisi'nin yükselişiyle birlikte katlanmıştır.

Silikon Vadisi'nde çalışanların ortalama maaşı yaklaşık 122bin dolar
Silikon Vadisi'nde çalışanların ortalama maaşı  yaklaşık 122bin dolar

Silikon Vadisi'nin teknoloji merkezi olmasıyla birlikte bu bölgede alanında profesyonel ve dünya çapındaki büyük şirketlerin merkezinde çalışan kişiler yaşıyor. Hal böyle olunca bölgedeki ortalama maaş 122.172 dolar.

Aslında yazılım kadar donanım da önemseniyor

Son dönemlerde artık belli cihazların standart haline oturmasıyla yazılım sektörü daha büyük gibi görünse ve dünyadaki birçok girişim yazılım temellerine dayansa da Silikon Vadisi'ndeki yatırımcılar donanımların önemli olduğunu savunuyor. Özellikle bu bölgede IoT (Nesnelerin İnterneti) girişimlerine ilgi artmış durumda.

Silikon Vadisi'nin ekonomik boyutu birçok ülkeden daha büyük

Silikon Vadisi, içinde barındırdığı önemli teknoloji şirketleri sayesinde dünyanın en büyük ekonomilerinden birisi. Öyle ki ABD'yi bir kenara bırakıp Silikon Vadisi'nin ekonomisine baktığımızda bu bölgenin ekonomik düzeyi birçok dünya ülkesinden daha yüksek.

Silikon Vadisi'nde merkezi olan birçok büyük şirket aslında farklı yerlerde kuruldu
Silikon Vadisi'nde merkezi olan birçok büyük şirket aslında farklı yerlerde kuruldu

Silikon Vadisi'nin bu denli büyük bir teknoloji odaklı girişim merkezi haline gelmesi bu bölgede bulunma şansı olmayan girişimcilerin hevesini kırıyor ancak durum öyle değil. Silikon Vadisi'nde büyük merkezleri olan birçok önemli şirket farklı noktalarda kuruldu ve belli bir başarıyı yakalayınca Silikon Vadisi'ne taşındı.

Bunun en büyük örneklerinden birisi olan Facebook'un ilk temelleri Mark Zuckerberg tarafından Harvard Üniversitesi'nde atıldı ancak Zuckerberg ve ekibi belli bir başarıya ulaşınca merkezini Silikon Vadisi'ne taşıdı.

Vadi'nin En Büyük İki Şirketi: Apple ve Google

Silikon Vadisi'nde merkezi olan ve en görkemli ofise sahip iki şirket Google ve Apple, her gün liderlik yarışında sıra değiştirirken açık ara fakla Silikon Vadisi'ndeki en büyük şirketler rütbesini kimseye kaptırmıyor.

Google'ın dev kampüsü Mountain View'da bulunurken Apple'ın dev kampüsüne ise Cupertino şehri ev sahipliği yapıyor.

BONUS: Silicon Valley Dizisi
BONUS: Silicon Valley Dizisi

Ayrıca bir girişimciyseniz ve Silikon Vadisi'ndeki hayatı, yeni girişimlerin burada nasıl yol izlediğini merak ediyorsanız mutlaka HBO'da yayınlanan Silicon Valley dizisini izlemenizde yarar var. Dizi hem keyifli vakit geçirmenizi sağlıyor hem de vadideki inişli çıkışlı hayattan bahsediyor.

97
75
31
27
15
Emoji İle Tepki Ver
97
75
31
27
15