Facebook, Türkiye'de Dijital Gazetecilik Eğitimi Vermeye Başladı

9
4
2
1
0
Son yıllarda gazetecilik ekosistemini iyileştirmeye yönelik pek çok projeye imza atan Facebook, Türkiye'de dijital gazetecilik, sosyal medya platformları ve hikâyeleştirme konularında eğitimler verecek.

Mark Zuckerberg’ün henüz Harvard Üniversitesi'nde öğrenciyken küçük bir yurt odasında kurduğu Facebook, bugün dünyanın en büyük sosyal medya ve haber platformlarından biri konumunda. Haber ve reklamı tek merkezde topladığı için gazetecilik ekosistemine zarar vermekle suçlanan ABD’li şirket, son yıllarda gerçekleştirdiği habercilik odaklı eğitim projeleri ile bu konuda kendisine yöneltilen eleştirileri minimum seviyeye indirmeye çalışıyor.

Halihazırda The Guardian, BBC News ve The Washington Post gibi dev yayıncılarla içerik anlaşmaları olan Facebook, geçtiğimiz yılın kasım ayında İngiltere’deki yaklaşık 80 yerel gazeteciyi eğitmek için 6 milyon dolarlık bir fon oluşturduğunu duyurmuştu. Birkaç ülkede daha benzer projelere imza atan şirket, rotasını bu kez Türkiye’ye çevirdi.

sosyal medya

Kadir Has Üniversitesi ve Habitat Derneği (Habitat) iş birliğiyle Türkiye’deki gazeteciler ve gazetecilik öğrencileri için bir eğitim programı başlatan Facebook, dijital gazetecilik, sosyal medya platformları ve hikayeleştirme konularında çok değerli eğitimler verecek.

12 aylık bir zaman çizelgesi belirleyen şirket, bu süre zarfında Türkiye’de binden fazla gazeteciye ve gazetecilik öğrencisine ulaşmayı planlıyor. Facebook, programının ilk ayağı kapsamında 21-22 Ekim tarihlerinde İstanbul’daki topluluk merkezinde 12 gönüllüye eğitim verdi. Programın ikinci aşaması ise Facebook ve Instagram’da hikaye anlatımına odaklanacak. 

facebook haber

Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü ve Habitat ağındaki gönüllüler tarafından verilecek eğitim iki gün sürecek. Öğrenciler, düzenlenen oturumlarda Facebook Live, Instagram Hikayeler ve IGTV gibi özellikleri kullanarak video odaklı hikaye anlatımı, yalan haber, nefret söylemi ve telif hakları konularında bilgi alacak.

Eğitimler ilk etapta İstanbul’da gerçekleştirilecek; ancak ilerleyen dönemlerde Türkiye’de farklı noktalarda eğitim verilmesi de hedefleniyor. Türkiye’deki tüm gazeteci ve gazetecilik öğrencilerine açık ve ücretsiz olarak verilen eğitimlerle ilgili daha fazla bilgi almak için Habitat Derneği’nin resmi internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak : https://digitalage.com.tr/facebook-gazetecilik-egitim-programini-turkiyede-baslatti/
9
4
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
9
4
2
1
0