Fortnite ve Epic Games Store, App Store'a Dönüyor: Ama Sadece Avrupa Birliği İçin

4
4
3
2
1
Epic Games, App Store'a geri dönüş için Apple'a başvuru yaptığını duyurdu. Avrupa Birliği ülkelerini kapsayan başvuru, Fortnite ile Epic Games Store uygulamasını App Store'a kazandıracak.

Video oyun dünyasının önemli isimlerinden Epic Games'ten, Apple'a yönelik bomba bir hamle geldi. Bundan birkaç yıl önce App Store'dan kovulan ve bunun için de Apple'a dava açan firma, Avrupa Birliği Dijital Piyasalar Yasası kapsamında App Store'a yeniden dönmek için resmî başvuruyu yaptığını açıkladı.

Dijital Piyasalar Yasası, Apple'ı birkaç konuda köşeye sıkıştırdı. Mesela şirket, iOS ekosisteminde artık üçüncü taraf uygulama mağazalarına ve ödeme yöntemlerine izin vermek zorunda kaldı. İşte Epic Games, tam da bunu yapmak istediği için App Store'dan kovulmuştu. Gün geldi devran döndü ve Epic Games, yıllar boyunca hukuk savaşı verdiği mücadeleyi kısmen de olsa fiilen kazanmış oldu.

Hem Fortnite hem de Epic Games Store için başvuru yapıldı

Epic Games Apple App Store başvurusu

Epic Games tarafından yapılan açıklamaya göre Apple'a yapılan başvuru hem Fortnite'ı hem de Epic Games Store uygulamasını kapsıyor. Şirket ayrıca üçüncü taraf uygulama mağazaları ile görüşmeye de açık olduğunu duyurdu. Yani Fortnite ve Epic Games Store, App Store dışındaki uygulama mağazaları aracılığıyla da iOS ekosistemine gelebilir.

Ancak bu kararın sadece Avrupa Birliği ülkeleri için geçerli olduğu gerçeğini de unutmamak lazım. Epic Games, söz konusu başvuruyu Avrupa Birliği ülkelerini kapsayacak şekilde gerçekleştirdi. Yani ABD veya Türkiye gibi ülkelerdeki App Store, Fortnite ile Epic Games Store'a ev sahipliği yapmamaya devam edecek. Sürecin ne zaman ve nasıl tamamlanacağı şimdilik belli değil.

Kaynak : https://x.com/epicnewsroom/status/1806819627181219995
4
4
3
2
1
Emoji İle Tepki Ver
4
4
3
2
1