Güney Kore Hükümetinin Resmi YouTube Kanalı Hacklendi: Elon Musk'ın Kripto Para Açıklamaları Yayınlandı!

7
1
0
0
0
Güney Kore hükümetine ait resmi YouTube kanalına siber saldırı düzenlendi. Kanalın ismini değiştiren hackerlar, Elon Musk'a ait olan kripto paralarla ilgili bir röportajı yayınladılar.

Güney Kore'de dikkat çeken bir olay yaşandı. Güney Kore hükümetine ait olan ve aktif olarak kullanılan bir YouTube kanalı, birkaç saatliğine bilgisayar korsanlarının eline geçti. Kanalın ismini "SpaceX Invest" olarak değiştiren bilgisayar korsanları, Elon Musk'a ait bir kripto para röportajını yayınladılar. Hackerların neden böyle bir şey yaptıkları anlaşılamadı.

Güney Kore'nin köklü haber kaynaklarından Yonhap'ta yer alan bir habere göre saldırı, 3 Eylül Cumartesi günü yerel saatle 03:30 sularında gerçekleştirildi. Hesaba ait giriş bilgilerini ele geçiren hackerlar, önce kanalın ismini değiştirdiler sonra da Elon Musk'ın Katar Ekonomik Forumu etkinlikleri kapsamında Bloomberg çalışanı John Micklethwait'e verdiği röportajı yayınladılar.

Elon Musk, o röportajda ne diyordu?

Elon Musk

*Elon Musk'ın Katar Ekonomik Forumu'ndaki röportajından bir görüntü.

Elon Musk'ın Haziran 2022'deki açıklamaları, o dönemler gündeme bomba gibi düşmüştü. Tesla ve SpaceX şirketlerinin kripto para yatırımlarına sahip olduğunu anlatan Elon Musk, yıllardır dilinden düşürmediği Dogecoin'i (DOGE) övmeye devam etmişti. 

Çalınan kanal, 4 saat sonra yeniden hükümetin eline geçti

Yonhap'ın haberine göre Güney Kore hükümeti, YouTube kanalının çalındığını tam 3 saat sonra öğrendi. Bunun üzerine harekete geçen yetkililer, saat 07:20 sularında hesabın kontrolünü yeniden sağladılar. Bilgisayar korsanlarının amaçları ve kimlikleri ise belirlenemedi.

youTube hack

Yaşanan olay ilk değil!

Yine Güney Koreli bir haber kaynağı olan JoongAng Ilbo'ya göre ise bu saldırı ilk değil. Servis edilen bir habere göre Güney Kore hükümeti tarafından kurulan diğer YouTube kanalları da saldırıya uğradı. Öyle ki son iki hafta içerisinde hacklenen üç hesap vardı. Google tarafından yapılan açıklamalarda, söz konusu saldırılar doğrulandı. Şirket, yaşananları araştıracağını söylemekle yetindi. Güney Kore hükümeti ise saldırılarla ilgili sessizliğini koruyor.

Kaynak : https://www.businessinsider.com/elon-musk-crypto-interview-streams-hacked-south-korean-governments-youtube-2022-9?utm_source=feedly&utm_medium=webfeeds
7
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
7
1
0
0
0