Huawei'nin Yeni İşletim Sistemi HarmonyOS 3 Resmen Duyuruldu

35
5
3
1
0
Çinli teknoloji üreticisi Huawei'nin akıllı telefonlarında kullanacağı yeni işletim sistemi versiyonu olan HarmonyOS 3 resmi olarak duyuruldu. HarmonyOS daha da gelişmiş olarak geliyor.

Pandemiden önce dünyanın en büyük gündem maddelerinden biri ABD-Çin arasındaki ticaret savaşları ve ABD hükümetinin Huawei başta olmak üzere Çinli teknoloji firmalarına olan yaptırımlarıydı. Çinli firma o dönemde büyük sıkıntı yaşamıştı. 

Pek çok kişi Huawei'nin pazardan çekileceğini düşünüyordu ancak firma, kendi işletim sistemiyle pazardaki varlığını sürdürdü. Sonuç olarak da kendi işletim sistemi olan HarmonyOS'u duyurmuştu. Şimdi işletim sisteminin 3. versiyonu karşımıza çıkacak. Bu işletim sistemi bilindiği gibi yalnızca mobil cihazlarda değil nesnelerin interneti çalışmalarında da kullanılıyor.

Altı büyük güncelleme geliyor

harmonyos 3

HarmonyOS 3 ile birlikte göze çarpan 6 büyük geliştirme dikkat çekiyor. Bu geliştirmeler farklı cihazlarda kullanım, ekosistem, evrensel kart, akıcı performans, gizlilik ve güvenlik ve bilgiye erişim alanında yapıldı. 

HarmonyOS 3 artık daha fazla cihazda kullanılabielcek. Ayrıca bu işletim sistemine sahip olan cihazların bağlanabileceği cihaz sayısı da artacak. Bu cihazlar arasında akıllı gözlükler, yazıcılar ve otomobiller de yer alıyor. 

Bilgisayarda HarmonyOS ile ekranları ikiye bölmek mümkün oluyor. Böylece ekranın yarısı bilgisayar ekranı olarak kullanılırken yarısında da telefonu haline geliyor. Ayrıca işletim sistemine sahip cihazlar arasında görüntü paylaşımı da mümkün. 

Güvenlik ve gizlilik konusunda ABD hükümeti tarafından suçlanmış olan Huawei, gizlilik merkezi, kilit ekranı veri erişimi, yüksek frekans veri erişimi, yüksek hassasiyete sahip kullanım, virüs engelleme gibi çeşitli özelliklere kavuşuyor. 

Kaynak : https://www.gizchina.com/2022/07/27/harmonyos-3-officially-announced-much-smarter-than-before/
35
5
3
1
0
Emoji İle Tepki Ver
35
5
3
1
0