META Adlı Şirket, Adını 'Meta' Olarak Değiştirdiği İçin Meta'ya Dava Açtı (Evet, Bizim de Kafamız Karıştı)

19
11
3
3
1
Geçtiğimiz ekim ayında ismini Meta olarak değiştiren Facebook, bugün ticari marka ihlali gerekçesiyle aynı isimli bir şirket tarafından dava edildi. Davacı META, Facebook'la iletişim kurmaya çalıştığını fakat sonuç alamayınca mahkeme yolunu tuttuğunu paylaştı.

Facebook, Ekim 2021’de metaverse geleceği hedefi kapsamında isminde de değişikliğe gitmişti. Yeni ismini ‘Meta’ olarak belirleyen şirket, bugüne kadar değişiklikler nedeniyle de bazı şirketlerle kafa kafaya gelmişti. Bunlardan birisi, Dfinity Vakfı’nın Meta’ya karşı açtığı benzer logo davasıydı.

Bugünse Meta hakkında yeni bir şikâyet gündeme geldi. Küçük çaplı bir sanat oluşumu olan META, adını değiştiren Meta’ya dava açtı (karışıklığı önlemek için artık yazı boyunca Facebook diyeceğiz). META’nın Facebook’a yaptığı suçlamaysa ticari marka ihlali konusunda oldu.

"Facebook, kanımızı, terimizi ve gözyaşımızı inşa ettiğimiz META markamıza ve ismimize el koydu"

meta

Şirket tarafından internet sitesinde paylaşılan açıklamada “28 Ekim 2021'de Facebook, on iki yılı aşkın bir süredir kanımız, terimiz ve gözyaşımızla inşa ettiğimiz META markamıza ve ismimize el koydu.” ifadelerine yer verildi. Şirket, bugüne kadar Facebook ile iletişime geçmeye çalıştığını, fakat çabalarının sonuçsuz çıkmasıyla şirkete karşı dava açtığını açıkladı. İki ismin çakışmasıyla çıkan olumsuz durumsa şu şekilde anlatıldı:

“Meta artık META markası altında mal ve hizmet sağlayamaz çünkü tüketiciler Meta'nın mal ve hizmetlerinin Facebook'tan kaynaklandığına ve Meta'nın ayrılmaz bir şekilde Facebook ile bağlantılı toksisite ile ilişkili olduğuna istemeden inanacaktır.”

Konu hakkında Facebook’tan herhangi bir açıklama gelmedi. META’nın Facebook karşısında zafere ulaşıp ulaşmayacağıysa ne yazık ki net değil.

Kaynak : https://www.theverge.com/2022/7/19/23270164/meta-augmented-reality-facebook-lawsuit
19
11
3
3
1
Emoji İle Tepki Ver
19
11
3
3
1