Elektrikli Minibüslerin Tesla'sı Olma Yolunda İlerleyen Karsan, Avrupa ve Amerika'dan Sonra Japonya'ya da Açılıyor

24
2
0
0
0
Hâlihazırda Avrupa ve Kuzey Amerika pazarında faaliyet gösteren yerli ticari araç üreticisi Karsan, elektrikli minibüslerini Japonya'ya da getireceğini duyurdu. Ülkeden Altech Co. isimli bir şirketle distribütörlük anlaşması imzalayan şirket, Avrupa'daki lider elektrikli minibüsü e-JEST'i Japonya'ya taşıyacak.

Türkiye merkezli dev ticari araç üreticisi Karsan, e-JEST ve e-ATAK modelleriyle Avrupa’da elektrikli minibüs ve midibüs pazarında en önde gelen şirketler konumunda yer alıyordu. Öyle ki e-JEST modeli, Avrupa’da son yıllarda elektrikli minibüs alanında lider konumdaydı. 2022’de elektrikli otobüs pazarında ciddi bir büyüme kaydeden şirket, ayrıca Kanada ve ABD’yle Kuzey Amerika’ya da girmişti.

Dün yapılan bir açıklama ise Karsan’ın oldukça önemli bir hamleye daha imza attığını duyurdu. Buna göre Karsan, Japonya’dan Altech Co. isimli şirketle ürünlerinin ülkede dağıtımı distribütörlük anlaşması yaptı.

Sağdan direksiyonlu e-JEST modeli üzerindeki çalışmalar hızlanıyor, aracın yıl sonunda Japonya’da tanıtılması planlanıyor

Yüksek teknolojiyi öne çıkaran modellere sahip olan Karsan, Ekim 2022’den beri pazarlama faaliyetlerini zaten Japonya’da yürütüyordu. Bu hamleyle de ülkeye girmiş oldu. CEO Okan Baş da Japonya’dan gelen talebin ardından şirketin Uzak Doğu kapılarını açtığını ifade etti.

 Şirket, bu anlaşmayla Japonya’ya uygun olması için sağdan direksiyonlu e-JEST elektrikli minibüs modelleri üzerindeki çalışmalarını hızlandıracak. Kompakt boyutlara sahip olan e-JEST’in daha çok turizm bölgelerinde ve yaşlı nüfusun bulunduğu şehirlerde talep gördüğü de açıklamalar arasında yer aldı. CEO Baş da araç için çalışmaların devam ettiğini ve sağdan direksiyonlu versiyon için bu yılın sonunda Japonya’da tanıtım gerçekleştirmek istediklerini belirtti.

Öte yandan Karsan, Japonya pazarıyla Türk otomotiv tarihinde bir ilki başardı ve adeta elektrikli otobüslerin Tesla’sı olma yolunda önemli bir adım atmış oldu. Çok geniş bir coğrafyada yer aldıklarını ve Japonya’da da büyük başarı elde edeceklerine inandıklarını söyleyen Baş, faaliyet gösterdikleri tüm bölgelerde hem satış hem de satış sonrası hizmetleriyle yer alacaklarını da ekledi.

e-JEST'in özellikleri neler?

Sağdan direksiyonlu versiyonuyla Japonya’da göreceğimiz e-JEST, dikkat çeken özelliklere sahip. Elektrikli minibüs türündeki araç, kompakt bir tasarıma sahip. Ayrıca küçük olması, şehirler için oldukça uygun bir araç olmasını da sağlıyor.

Karsan’a göre e-JEST, gücünü %100 elektrikli BMW motorundan alıyor. 4 tekerlekte bağımsız süspansiyona sahip aracın uzunluğu ise 5,8 metre. Maksimum yolcu kapasitesi 22 iken maksimum menzili ise 210 kilometre olarak karşımıza çıkıyor. Hızlı şarj ile 55 dakikada bataryasının tamamen şarj olduğu da şirket tarafından vurgulanıyor.

Kaynak : https://www.karsan.com/tr/basin-odasi/guncel-haberler/karsandan-japonyada-distributorluk-anlasmasi
24
2
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
24
2
0
0
0