Bilime Göre Kendimizi Neden Gıdıklayamıyoruz?

9
3
1
1
0
İnsanların kendilerini gıdıklayamadığını uzun zamandır biliyoruz. Bilim insanları kendimizi neden gıdıklayamadığımızı nörolojik açıdan inceleyerek altında yatan mekanizmayı açığa çıkardı.

Bilimsel çalışmalarla bildiklerimiz kadar bilmediklerimiz de şaşırtmaya devam ediyor. Örneğin bizim gezegenimizden 10 milyon ışık yılı mesafedeki bir cisme bakıp o cismin hangi elementlerden oluştuğunu bilebiliyoruz ama çok basit şeylere, örneğin neden gıdıklandığımıza ya da kendimizi gıdıklayamadığımız gibi sorulara, verilecek bir cevabımız yok. 

Humboldt Üniversitesi’nden Michael Brecht önderliğinde çalışan bir grup bilim insanı bu sorulara cevap vermek için çalışmalar yaptı. Bu çalışmalar sonucunda gıdıklamanın, gülmenin ve eğlencenin bağlantısını ortaya koydular. 

Gülme nedenimiz gıdıklanmak değil, gıdıklayan kişi

Gıdıklanmak

Şimdi bilimsel çalışmalarda araştırmacıların karşılıklı oturup birbirlerini gıdıklamaları çok beklendik bir araştırma yöntemi değil ancak Brecht’in ekibi tam olarak bunu yaptı. Deneklerden biri, diğerini kendi seçtiği bir anda habersiz olarak gıdıklamaya başladı. 

Bu anlarda yüksek hızlı bir kamera gıdıklanan deneğin yüzünü çekerken, bir mikrofon da kahkahalarını kaydetti. Denekler gıdıklanınca elbette güldü. Araştırmacılar deneklerin neden güldüğünü ortaya çıkarmak için çalışmalar yaptı. 

Aslında pek çok memeli türünde gıdıklama davranışı bulunuyor. Şempanzeler, köpekler, yunuslar, insanlar, fareler gibi pek çok tür gıdıklanabiliyor. Yine de gıdıklanınca gülmenin ya da kendimizi neden gıdıklayamadığımızın nedeni bilinmiyordu. 

En çok gıdıklandığımız yer ayaklarımız.

Gıdıklanmak

Philosophical Transactions of the Royal Society B dergisinde yayımlanan çalışmada, ekibin gözlemlerinde insanların reaksiyon süresinin, gülmesinin ve nefes alma düzeninin ilk defa incelendiği belirtildi. 

Gıdıklamayı “çok ilginç bir dokunma ve dokunmaya tepki” olarak tanımlayan Brecht, bu davranışın aslında çok karmaşık olduğunu belirtiyor. Çalışmada ayrıca insanların genelde en çok gıdıklandıkları bölgelerin de aynı olduğu ifade ediliyor. Buna göre en çok ayaklarımızdan gıdıklanıyoruz. Onu koltuk altları, boyun ve çene takip ediyor. 

Çalışmaya göre gıdıklandığımızda ilk önce gülme reaksiyonu geliyor. Bu reaksiyonun gerçekleşmeye başlama süresi 300 milisaniye. 500 milisaniye sonra ise gülme sesi geliyor ki normalde dokunmaya sesli tepkimiz 320 milisaniyede gerçekleşiyor. 

Kendimizi gıdıkladığımızda ise gülmüyoruz, dahası vücudumuzun o bölgesinde gıdıklamaya da daha az tepki veriyoruz. Araştırmacılara göre bu durumun nedeni ise bedenimizin o kısmının dokunmadan haberinin olması ve ona göre dokunma duyusunu harekete geçirmesi. Yani ne zaman gıdıklanacağımızı bilmemek önemli etkiye sahip.

Kaynak : https://www.wired.com/story/neuroscientists-unravel-the-mystery-of-why-you-cant-tickle-yourself/
9
3
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
9
3
1
1
0