• Anasayfa
  • Uzay
  • Şimdiye Kadar Keşfedilen En Yaşlı Kara Delik

13 Milyar Yaşında, Şimdiye Kadarki En Yaşlı Kara Delik Keşfedildi

14
5
1
0
0
Araştırmacılar, ışınları doğrudan Dünya’yı hedef alan yaşlı bir süper kütleli kara delik keşfettiler. Dünya’ya radyasyon yayan süper kütleli kara deliğin ışınlarının 13 milyar yıl ışık yılı öteden geldiği tespit edildi.

Araştırmacılar, parçacık ışınları Dünya’yı hedefleyen süper kütleli bir kara delik keşfettiler. Yapılan gözlemler devasa kozmik nesnenin şimdiye kadar keşfedilen en eski ve en uzak kozmik nesne olduğunu ortaya koydu. Araştırmacılar, süper kütleli kara deliği PSO J030947.49 + 271757.31 olarak isimlendirdiler. 

PSO J030947.49 + 271757.31 ismi verilen süper kütleli kara delik Dünya’ya parçacık ışınları göndermesine rağmen gezegen için bir tehlike arz etmiyor. Çünkü süper kütleli kara delik Dünya’dan milyarlarca ışık yılı uzakta bulunuyor. 

kara delik

Dünya’dan milyarlarca ışık yılı uzaklıkta olan süper kütleli kar deliğin radyasyon ışınları, Büyük Binoküler Teleskop (LBT) adı verilen teleskop ile tespit edildi. Araştırmacılar, LBT ile yaptıkları gözlemlerde süper kara deliğin bileşimi ve yapısal özellikleri hakkında bilgi toplayabildiler. İtalya’da bulunan Insubria Üniversitesi’nden astrofizikçi Silvia Belladitta, aktif bir galaksinin çekirdeği, yıldızlar ve gazla beslenen süper kütleli kara deliğin parlak spektrumlar yaydığını söyledi. 

Kara deliğin nasıl oluştuğu ile ilgili bilgilerin yanında yaşı hakkında bilgilervde gözlemler sonucunda belirlenebildi. LBT tarafından toplanan verileri göre PSO J030947.49 + 271757.31’den gelen saptanabilir ışınlar neredeyse 13 milyar yıl önce kara delikten yayıldı. 

kara delik

Kara delikten gelen ışıkların bu kadar eski olması süper kütleli kara deliğin evrenin oluşumunun kozmik anlamda hemen hemen ilk yıllarında veya Büyük Patlama’yı takip eden yaklaşık bir milyar yıl boyunca aktif olduğunu gösteriyor. Araştırmacılar, PSO J030947.49 + 271757.31’in bu nedenle keşfedilen en eski ve en uzak süper kütleli kara delik olduğunu söylüyorlar. 

Araştırmacılardan Silvia Belladitta, “Keşfimiz sayesinde evrenin yaşamının ilk bir milyar yılında güçlü ışınlar yayan çok sayıda büyük kara delik olduğunu söyleyebiliriz. Elde ettiğimiz sonuçlar, evrendeki büyük kara deliklerin kökenlerini açıklamaya çalışan teorik modellere ciddi kısıtlamalar getiriyor” dedi. 

Kaynak : https://www.ibtimes.com/ancient-supermassive-black-hole-aiming-earth-particle-beam-2939207
14
5
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
14
5
1
0
0