Kripto Para Dünyasının ‘En Popüler Pazarlama Yöntemi’ Airdrop Nedir?

3
0
0
0
0
Kripto para dünyasıyla ilgiliyseniz airdrop yöntemini mutlaka duymuş, şanslıysanız da yararlanmışsınızdır çünkü bu pazarlama yöntemi ile kripto borsalarına yeni giren kripto paralar rastgele ya da ödül olarak kullanıcılara dağıtılıyor. Gelin airdrop nedir yakından bakalım ve olası güvenlik sorunları için alabileceğiniz önlemleri görelim.

Kripto para dünyası her geçen gün gelişiyor ve kısa zaman sonra geleceğin değil, bugünün para sistemi haline gelecek. Gelecek gelmesine ama yakından takip etmiyorsanız epey karışık olduğunu fark etmişsinizdir. Binlerce farklı kripto para birimi var ve her geçen gün bir yenisi ortaya çıkıyor. İşte airdrop yöntemi tam da bu noktada devreye giriyor ve kullanıcılara bu yeni paraları tanıtmayı hedefliyor.

Kripto dünyasında airdrop bir tür pazarlama yöntemidir. Yeni bir kripto para birimi çıkaran proje sahipleri, kripto para borsalarında yatırımı olan kullanıcıları bu yeni paradan haberdar etmek için hesaplarına rastgele ya da ödül olarak bir miktar kripto para gönderirler. Bu yöntem yalnızca kripto parada değil, token ve NFT varlıklarında da kullanılır. Gelin airdrop nedir yakından bakalım ve olası dolandırıcılık yöntemlerine karşı alabileceğiniz önlemleri görelim.

Öncelikle bir tanım yapalım: Kripto dünyasında airdrop nedir?

Airdrop; kripto dünyasında kripto para, token ve NFT tanıtma ve pazarlama yöntemidir. Kripto dünyasına yeni bir kripto para birimi, token ya da NFT süren proje sahipleri, kripto dünyasındaki diğer kullanıcılara bu yeni dijital varlıkları tanıtmak amacıyla cüzdanlarına belirli miktarda ücretsiz olarak bu varlıktan gönderirler.

kripto, airdrop

Nasıl yani, tam olarak airdrop ne demek?

Bir örnek üzerinden anlatmak en doğrusu olacak. Diyelim bir şirket yeni bir kripto para birimi tanıttı. Bu kripto para birimi Bitcoin ya da Ethereum tabanlı bir blockchain üzerinden kripto para borsalarına sürüldü. İyi ama bu yeni kripto para birimi hiçbir yatırımcı tarafından bilinmiyor, bilinmediği için güvenilmiyor ve güvenilmediği için de üzerinden işlem yapılmıyor.

İşte tam da bu noktada devreye airdrop pazarlama yöntemi giriyor. Birazdan detaylandıracağımız farklı yöntemler kullanılarak proje sahibi şirket tarafından bu yeni kripto para birimi, uyumlu olduğu blockchain tabanlı kripto para borsasında uygun cüzdana sahip kişilere belirli oranda ücretsiz olarak gönderiliyor. Böylece kullanıcılar hem bu yeni kripto para birimini tanımış oluyor hem de üzerinden işlem yaparak bir ağ etkisi yaratıyor.

kripto, airdrop

Airdrop pazarlama yönteminin farklı türleri var:

  • Ödüllü airdrop
  • Standart airdrop
  • Token sahipleri için airdrop
  • Özel airdroplar

Ödüllü airdrop:

Ödüllü airdrop yöntemi aslında sosyal medya platformlarında sıkça gördüğümüz çekilişler gibidir. Bu pazarlama yönteminde proje sahibi şirket kullanıcılardan bir gönderiyi beğenmelerini, paylaşmalarını ya da benzeri bir görev yapmalarını ister. Bu görevi başarıyla yerine getirenlere de ödül olarak yeni kripto para biriminden gönderir. Hiçbir görev olmadan sıradan bir çekilişle de bu yöntem uygulanabilir.

Standart airdrop:

Standart airdrop pazarlama yöntemi en sık karşılaştıklarımızdan bir tanesi. Bu yöntemde proje sahibi şirket airdropu duyurur ve kullanıcıların bir sisteme ücretsiz olarak kaydolmalarını ister. Ad, soyad, e-posta adresi gibi bilgileri ile kaydolan kullanıcıya da kripto para gönderilir. Bu yöntemde amaç yeni kripto para birimini tanıtmanın yanı sıra bir bilgi ağı oluşturmaktır. 

Token sahipleri için airdrop:

Token sahipleri için yapılan airdrop pazarlama yönteminden herkes yararlanamaz. Bu yöntemde genel olarak Bitcoin ya da Ethereum cüzdan sahibi, cüzdanında belirli miktarda para bulunan ve belirli miktarda işlem yapan özel hesaplar hedeflenir. Bu pazarlama yönteminde amaç, yeni çıkan kripto para biriminin aktif kullanıcılar tarafından çok daha hızlı bir şekilde işlem görmesidir.

Özel airdroplar:

Özel airdrop pazarlama yöntemleri ise pek çok farklı şekilde karşımıza çıkabilir. Özel bir blockchain tabanlı cüzdanı olanlar, şirket çalışanları, belirli işlemleri yapanlar, özel bir gruba dahil olanlar ve benzeri için özel airdrop pazarlama yöntemleri izlenebilir. 

kripto, airdrop

Karıştırmamak lazım; Airdrop ile ICO arasındaki fark nedir?

Dilimize İlk Coin Teklifi olarak çevirebileceğimiz Initial Coin Offering, kısaca ICO ile airdrop yöntemi sık sık karıştırılsa da aslında bambaşka iki etkinliktir. Airdrop pazarlama yöntemine katılmak çoğu zaman tamamen ücretsizdir ve amaç, yeni çıkan kripto para biriminin tanıtılmasıdır.

ICO etkinlikleri ise adından da anlaşılacağı üzere bir satış etkinliğidir. ICO etkinliklerinde kullanıcılara genel olarak ileride çok değerleneceği düşünülen kripto para birimlerine erken yatırım yapma fırsatı verilir. Bir nevi ön sipariş olarak tanımlayabileceğimiz ICO etkinliklerinde normal bir alışveriş gibi paranızı verir kripto paranızı alırsınız. 

kripto, airdrop

Airdrop nasıl kullanılır, sistem nasıl çalışır, katılmak için ne yapmak gerekiyor?

Öncelikle gidin ve kendinize bir kripto cüzdan oluşturun. Kripto para dünyasında büyük çoğunluk Bitcoin ve Ethererum tabanlı olduğu için cüzdanınızı bunlardan birine ya da her ikisine de uygun şekilde oluşturmanız öneriliyor.

Sonrasında ise iş size kalıyor. Kripto para dünyasını yakından takip ederseniz airdrop etkinliklerini de yakalarsınız. Bazı airdroplar için ön şartlar olduğunu unutmayın. Cüzdanınızda belirli bir miktarda para olması ya da öncesinde belirli miktarlarda işlem yapmanız gerekebilir. Bu nedenle önceki airdrop kampanyalarını inceleyerek konu hakkında az çok fikir sahibi olabilirsiniz. 

kripto, airdrop

Ödül alayım derken dolandırılmayın:

Eminiz airdrop yöntemini ilk kez duyuyorsanız okurken bile heyecanlanmışsınızdır ama sakin olun. Burası internet dünyası, herkes dolandırıcı olabilir. Özellikle kripto para dünyası gibi büyük paraların döndüğü ama insanların henüz tam olarak hakim olmadığı bir dünyada her an her şey olabilir. 

Pek çok airdrop dolandırıcısı kampanyayı duyurduktan sonra kullanıcının kripto para cüzdanını sitesine bağlamasını ister. Bir kez bağladıysanız geçmiş olsun, o para gitti gider. Bu nedenle üçüncü taraf internet siteleri tarafından paylaşılan bağlantılar yerine proje sahibi şirketin ya da kullandığınız kripto para borsasının resmi internet sitesi üzerinden paylaşılan bağlantıları kullanmaya dikkat edin. 

Diğer bir klasik dolandırma yönteminde ise birileri airdrop yapacağını duyurur ama kampanyadan yararlanmak için öncesinde belirli bir miktarda para yatırmanızı ister. Unutmayın, airdrop kampanyaları markette sucuk tanıtmak gibi bir şeydir. Hiçbir airdrop kampanyası kullanıcıdan para ya da kripto para talep etmez. Tabii iletişim bilgileri dışında da şifre, kredi kartı, banka kartı bilgisi, kimlik numarası gibi detaylar da istenmez. 

Kripto dünyasının en popüler pazarlama yöntemi olan airdrop nedir, nasıl çalışır gibi merak edilen soruları yanıtladık. Airdrop kampanyaları sayesinde epey kazançlı çıkabilirsiniz ama biraz fazla kazanayım derken dolandırıcıların tuzağına düşmeyin.

3
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
0
0
0
0