LGBTİ+ Bireylerin Kullandığı "Onur (Pride)" Sözcüğü Nereden Geliyor?

27
26
13
1
1
LGBTI+ bireyler, haziran ayını “onur ayı”, “onur yürüyüşü”, “onur haftası”, “onur” gibi isimlerle kutluyor. Her yıl, haziran ayında “Biz varız, buradayız.” demek için toplanıp birlikte yürüyüşler yapıyorlar, sloganlar atıyorlar ve danslar edip şarkılar söylüyorlar. Peki bu “Onur (Pride)” adı nereden geliyor?

LGBTİ+ bireyler, diğer pek çok azınlık grupları gibi, yönelimleri ve varoluşları sebebiyle toplum tarafından dışlanıp pek çok kötü muameleye maruz kalıyor.

Bu dışlanma örneklerini, tarihteki birçok olaydan da anlayabiliriz. Pride’a, Pride adını veren de bu olaylardan biriydi. Eş cinsel topluluklar için bardağı taşıran son damla olmuştu ve isyan başlamıştı.

Bundan 60-70 sene önce, cinsel yönelimini veya kimliğini gizleyenler, belirli mekânlarda bir araya geliyordu.

gay bar

1950'li ve 1960'lı yıllarda, günümüze nazaran, cinsel kimliğini açıkça söylediğinde başına bir şeyler gelmesinden korkan insanların gidebildiği ve kendini orada güvende hissettiği oldukça az mekân bulunuyordu. Bu yerlerin sahipleri de genellikle eş cinseldi.

LGBTİ+ bireylerin belirli yerlerde bir araya geldiğini öğrenen polis, barlara sık sık baskın düzenliyordu. Bir gün, bardağı taşıran son damla olmuştu.

lgbti

28 Haziran 1969 yılında, New York’ta, “Stonewall Inn” isimli bir gay bar bulunuyordu. Polis, o gün bara bir baskın yaptı ve içerideki insanlara şiddet uygulayarak dışarı çıkarmaya çalıştı. İnsanlar çıkmamak için direndikçe karşılıklı bir kavga ortamı oluştu. Bu direniş, yıllardır bu muameleyi ve tacizi görmekten bıkmış LGBTİ+ bireylerin bir isyanıydı.

Kaba kuvvet kullanan polisi gören insanlar hızla barın etrafına toplanmaya başlamışlardı. En sonunda polisleri bara hapsettiler ve 3 gün boyunca süren bir ayaklanma başladı. Protestolar yapıldı, politikacılarla bir araya gelindi ve dünyanın ilk “Onur Yürüyüşü” böylece başlamış oldu.

Olaylara dahil olan eş cinsellerden biri, o günü şu sözlerle anlatıyor:

lgbt

"Senelerdir biriken her şey sanki o gün tek bir anda ve tek bir mekânda zirveye ulaşmıştı. Hepimiz, artık bu muameleden sıkıldığımızı hissettik. O güne kadar bizden devamlı alınan şeyleri, o an geri kazanmak için direnmiştik. Öfke, sinir, keder, üzüntü... Her şey birleşmişti. Biz yalnızca, içimize dönerek böyle mekânlarda özgürlüğü keşfetmeye çalışıyorduk. İlk defa o gün, dışarıya dönerek özgürlüğü talep ettiğimizi gösterebildik. İlk defa o gün, onlar tarafından ezilip zorbalığa boyun eğmeyecektik."

"Onur" adı, yürüyüşü organize eden bir aktivistin lakabından geliyor.

onur yürüyüşü

Yürüyüşe “Onur” ismini veren ise Onur Yürüyüşü’nü organize eden “Mother of Pride” yani “Onurun Annesi” lakaplı bir biseksüel aktivist olan Brenda Howard’dan geliyor. Stonewall Inn, günümüzde hâlen ses getiren bir gece kulübü ve çevresi de ulusal bir anıt görevi görüyor.

"Varoluşumuzdan onur duyuyoruz."

onur yürüyüşü

LGBTİ+ bireylerin “onur” ismini hâlâ sürdürmesi, topluluklarının varoluş mücadelesine tam uyan bir isim olmasından da kaynaklanıyor. Yani, “Varoluşumuzdan onur duyuyoruz ve bu varoluşumuzdan utanmıyoruz.” demek istiyorlar.

27
26
13
1
1
Emoji İle Tepki Ver
27
26
13
1
1