• Anasayfa
  • Eğitim
  • MEB, Ara Tatilde İlk Kez Uygulanacak Etkinliğini Duyurdu

MEB, Ara Tatilde İlk Kez Uygulanacak Etkinliğini Duyurdu

69
38
22
4
3
Milli Eğitim Bakanlığı, 2019-2020 eğitim öğretim yılında yeni bir sisteme geçti. Bunun yanı sıra öğrencilere 180’e yakın etkinlik çeşidi sunan MEB, bu etkinlikleri kendi veritabanına da ekledi. Konu hakkında açıklama yapan Ortaöğretim Genel Müdürü Yusuf Büyük, ara tatilde öğrencilerin herhangi bir bilgiyi unutmaması için bu etkinliklerin bir araya getirildiğini ifade etti.

Milli Eğitim Bakanlığı, 2019-2020 eğitim öğretim yılında, hafta sonu da dahil edildiğinde 9 günlük bir tatili öğrencilere sunacak. Öğrencilere 25 Kasım’a kadar tatil verecek olan MEB, öğrencilerin öğrendiği bilgileri unutmaması adına ebeveynleriyle birlikte yapabileceği etkinlikleri 16 başlık altında topladı. Gezi, sağlık ve çevre, doğa, bilgi ve teknoloji, iletişim, okuryazarlık, sanatsal faaliyetler, sportif faaliyetler ve bulmaca çözme gibi birçok alanı kapsayan başlıklar için 180’e yakın etkinlik hazırlandı.

Yaz tatillerindeki bilgi kaybı azaltılmaya çalışılıyor

Milli Eğitim Bakanlığı

Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Genel Müdürü Yusuf Büyük, konuya ilişkin belirli açıklamalarda bulundu. Büyük, yaptığı açıklamalarda “Yaz tatilinin çok uzun olması tarım toplumundan kalan bir alışkanlığımızdı. Halbuki şu an köylerde yaşayan nüfus gittikçe azaldı. Bu açıdan biz Avrupa Birliği ülkeleri gibi, diğer dünya ülkeleri gibi ara tatil yapma uygulamasına bu yıl geçmeye karar verdik. Böylece yaz tatilindeki bu unutma alışkanlıklarını da ortadan kaldırmış olacağız” ifadelerini kullandı.

Verilecek bu ara tatilin eğitim öğretim dönemi için bir ‘ara’ olmadığını da belirten Büyük, “Eğitim sadece okulda yapılan bir etkinlik değildir. Çocuğun bu verilen arada dışarıda doğayla, sporla, kültürle, sanatla, değerlerimizle ve farklı şeylerle karılaşmasını umuyoruz, bekliyoruz. Bu yüzden de 81 il milli eğitim müdürlüğümüz bizim MEB olarak 16 ana başlıkta belirlediğimiz faaliyetlerin altını kendi illerinin özelliklerine ve konseptine uygun olarak doldurdular. Yaklaşık 180'e yakın faaliyet alanımız var” şeklinde bir açıklama yaptı.

MEB etkinliklerine nasıl ulaşırsınız?

Ara tatil

Milli eğitim bakanlığı, zengin içerikli etkinliklerini belirli bir internet sitesi üzerinde yayınlayacak. Büyük, konuyu açıklamak için şu ifadeleri kullandı:

“Velilerimiz bulundukları illerde ya da tatile gittikleri illerde ‘aratatil.meb.gov.tr' adresine tıkladıklarında karşılarına Türkiye haritası çıkacak. Buradan hangi ilde yaşıyorlarsa ya da tatile hangi ile gittiler ise o ile basıyorlar. Diyelim ki çocuk robotik kodlamayı istiyor. Üzerine bastığımızda etkinliğin kategorisi ve hangi okul türünde olduğu belli, buna okul öncesi ve ilkokul öğrencilerimiz katılabilir. Yani bizim yaptığımız bu etkinliklerin katılacak öğrenci ve okul kategorileri belli. Lise kategorisindeki etkinliğe ilkokul ya da ortaokul öğrencisi katılamaz."

"Açıklamalar kısmında da etkinlik amaçlarımız var. Böylece velilerimiz çocuklarıyla beraber nitelikli günler geçirecekler, onlara daha çok vakit ayıracaklar. Çocuklar da okullarda öğrendikleri bilgilerini dışarıda uygulama ya da o mekanları yerinde görme imkanı elde edecekler. Döndüklerinde de öğretmenlerine 5 günlük süre içerisinde neler yaptıklarını anlatacaklar.”

Siz de Milli Eğitim Bakanlığı’nın sunduğu etkinlikleri görmek istiyorsanız bağlantıya tıklayarak MEB’in sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak : https://www.sozcu.com.tr/2019/egitim/meb-duyurdu-ara-tatilde-ilk-defa-uygulanacak-5449332/
69
38
22
4
3
Emoji İle Tepki Ver
69
38
22
4
3