Muğla'daki Yangın, Termik Santralin Yüzlerce Metre Yakınına Geldi

75
12
4
1
1
Muğla'daki Yangın, Termik Santralin Yüzlerce Metre Yakınına Geldi
Muğla/Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, bölgede devam eden yangının termik santrale çok yaklaştığını açıkladı. Santralin alevlerle ilk kez yüz yüze geldiğini kaydeden Tokat, durumun vahametine Twitter'da paylaştığı bir video ile dikkat çekti.

Son günlerde tüm Türkiye’yi yaralayan yangın haberlerinin ardı arkası maalesef kesilmiyor. Orman Genel Müdürlüğü’nün yaptığı açıklamaya göre ülke genelinde 152 yangın kontrol altına alınmışken 11 yangın ise hâlen devam etmekte. Bölgeye hakim olan düşük nem seviyesi ve denizden gelen güçlü rüzgarlar yangını körüklemeye devam ediyor.

Antalya’da yedi, Muğla’da bir can kaybının yaşandığı ve iki ilde de toplam 47 kişinin yaralandığı yangınlarda durum bir hayli kötü. Muğla/Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, Twitter üzerinden paylaştığı videolu gönderisinde, alevlerin termik santralle ilk kez yüz yüze geldiğini açıkladı.

Yangın ve santral arasındaki mesafeyi gösteren video:

Yeni görüntüler de geldi:

Milas Belediye başkanı tarafından yapılan son paylaşıma göre alevler, termik santralin dibine kadar girdi.

Santralde alınan önlemler:

Gazeteci Nevşin Mengü'nün aktardığına göre yangının yaklaştığı termik santralde iki gün önce hidrojen tankları boşlatılmaya başladı. Bununla birlikte Jandarma, santral etrafına hendek kazdı. Ayrıca santral bugün herhangi bir üretim gerçekleştirmedi.

Alevler santrale ulaşırsa ne olur?

Peki yangın termik santrale ulaşırsa ne olur sorusunun cevabı maalesef oldukça basit. Uzmanlara göre Muğla’nın Milas ilçesinde, linyit ile çalışan ve Türkiye’nin en büyük 30. elektrik santrali olan Kemerköy Termik Santrali’nin yangınla karşılaşması hâlinde bölgeyi çok ciddi tehlikeler bekliyor. Alevler santrale ulaşırsa tribünlerin sıcaklığı kaldıramamasıyla birlikte büyük bir patlama meydana gelebilir.

Yangının Kemerköy Termik Santrali’ne ulaşması ve bir patlama yaşanması hâlinde yangının kontrolünün kaybedilmesi ve hızla yayılması ihtimalleri mevcut. Patlamayla birlikte can kaybı yaşanabilecek olması da bir hayli endişe verici.

Kaynak : https://www.bbc.com/turkce/live/haberler-turkiye-58065824
75
12
4
1
1
Emoji İle Tepki Ver
75
12
4
1
1