Müzik Odaklı Blok Zincir Projesi Audius da Hack Kurbanı Oldu: 6 Milyon Doları Çalındı

5
0
0
0
0
Son zamanlarda sık sık saldırganların hedefinde yer alan kripto para ve blok zincir projelerinin sonuncusu Audius oldu. Müzik odaklı blok zincirin 6 milyon dolarlık tokeni çalındı.

Kripto paralar piyasaları ve kripto projeleri son dönemde sık sık kötü niyetli kişilerin hedefi haline geliyor. Daha önce Axie Infinity'den yüzlerce milyon dolar çalınmış, pNetwork ise 12 milyon dolarlık Bitcoin çalınmasıyla gündeme gelmişti. 

Merkeziyetsiz müzik protokolü olarak karşımıza çıkan Audius saldırıya uğradı. Platformun 6 milyon dolarlık tokeni çalınırken, slipaj nedeniyle hackerler 1.1 milyon dolar elde edebildi. Konuyla ilgili açıklama bir güvenlik firmasından geldi.

Güvenlik firması açıkladı

audius

CertiK adlı blok zincir güvenlik firması, Audius'un yönetim sisteminde yer alan bazı yapılandırmaları değiştirdi. Böylece soygunu gerçekleştirmeyi başardılar. Topluluk hazinesinde yer alan 18 milyon AUDIO token'ı kendi hesabına aktaracak bir teklif oluşturup sonra da bunu onaylayan hacker böylece organizasyon kasasını boşalttı. 

Saldırının sonucu olarak hacker eline geçen kripto paraları satarak 705 ETH'lik bir haksız kazanç sağlamış oldu. Olay yaşandığı sırada AUDIO değeri 6 milyon dolar civarında olsa da slipaj nedeniyle hacker bu rakamdan çok daha düşük bir miktar elde edebildi.

Audis ekibi olayla ilgili açıklama yaparken, ağ güvenlik kanallarındaki sorunları tespit ettiklerini ifade etti. Bir süreliğine akıllı kontratları devre dışı bırakan firma, Türkiye saati ile 12.05'te sorunun düzeldiğini ve AUDIO tokenin yeniden tamamen işlevsel hale getirildi.

Kaynak : https://uzmancoin.com/bir-kripto-para-projesi-daha-hack-kurbani-hazine-bosaltildi/
5
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
5
0
0
0
0