• Anasayfa
  • Uzay
  • NASA, UUİ'de Uzay Yürüyüşüne Çıkan Astronotları Paylaştı

NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda Uzay Yürüyüşüne Çıkan Astronotların Görüntüsünü Paylaştı [Video]

11
4
2
1
0
NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu'nda Uzay Yürüyüşüne Çıkan Astronotların Görüntüsünü Paylaştı [Video]
NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun yeni güneş panellerinin kurulumu için uzay yürüyüşüne çıkan iki astronotun görev başındaki görüntülerini paylaştı. Yeni paneller, uzay istasyonunun güç ihtiyacını karşılamaya yardımcı olacak.

NASA astronotları, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun yeni güneş panellerinin kurulumu için bir uzay yürüyüşü gerçekleştirdi. Bu yürüyüşün videosu NASA tarafından paylaşıldı. Muhtemelen en zor mesleklerden biri olan astronotluk, verilen bütün çabaya değecek deneyimler de sunuyor. Bu deneyimlerden biri de hiç şüphe yok ki uzay yürüyüşü adı verilen ve uzayda gerçekleştirilen çalışmalar.

İki astronot, NASA'dan Shane Kimbrough ve Avrupa Uzay Ajansı'ndan Thomas Pesquet, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun güneş panellerinin yerleştirilmesi için uzay yürüyüşüne çıktı. Bu paneller aslında çarşamba günü yerleştirilecekti ancak yaşanan teknik aksaklıklar nedeniyle işlem bugüne kaldı.

Amaç güç ihtiyacını karşılamak

Tweeti görüntüleyemiyorsanız buradaki bağlantıya tıklayın.

"Dünya manzarasının tadını çıkarıyor musunuz? @Space_station Pasifik üzerinden uçarken, @Thom_Astro ve @Astro_Kimbrough gelecekteki bir uzay yürüyüşünde ikinci güneş paneli diziliminin kurulumu için hazırlıklara devam ediyor."

Yapılan uzay yürüyüşünün yaklaşık olarak 6,5 saat sürmesi planlanıyor. Yeni panellerin amacı ise istasyonun ihtiyaç duyduğu enerjinin sorunsuz şekilde toplanabilmesini sağlamak olarak gösteriliyor. Uluslararası Uzay İstasyonu, pek çok uzay aracı gibi gücünü Güneş'ten alıyor.

İstasyonun güneş panellerinin yerleştirilmesinden sonra, yeni panellerin istasyona güç sağlaması için belirli bir süre çalışmalar yapılması gerekecek. O süreçte eski güneş panellerinden oluşan sistemin kullanımına devam edilecek.

Güneş panelleri, geçtiğimiz günlerde SpaceX tarafından fırlatılan Falcon 9 roketiyle Uluslararası Uzay İstasyonu’na taşınmıştı. Yeni paneller, uzay istasyonunun güç ihtiyacını karşılamaya yardımcı olacak.

Kaynak : https://tr.sputniknews.com/bilim/202106201044777966-astronotlaruluslararasi-uzay-istasyonunda-yuruyuse-cikti/
11
4
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
11
4
2
1
0