Aksiyon Filmleri Sayesinde Görmediğimiz Sokağı Kalmayan New York'un Manhattan Bölgesine Girişler Ücretli Olacak

6
3
2
1
0
New York'un yıllardır trafik çilesine ev sahipliği yapan Manhattan bölgesine araçla girmek artık ücretli olacak. Benzer bir uygulama daha önce İstanbul için de gündeme gelmişti.

Amerika Birleşik Devletleri’nin en büyük ve ünlü şehirlerinden New York City, yakında girişi ücretli bir şehre dönüşecek. Fakat söz konusu düzenleme, şehrin yalnızca bir bölümünü kapsayacak.

Düzenleme ile New York’un beş ana bölgesinden biri olan ve en zengin bölgesi olan Manhattan’a araçla girmek için ücret ödenecek. Bu sayede bölgedeki araç trafiğinin azaltılması hedeflenecek.

New York şehri neden böyle bir önleme ihtiyaç duydu?

new york

New York City yönetimi tarafından paylaşılan düzenlemede özellikle trafik yoğunluğuna dikkat çekildi. Bölgeye pandemi öncesi dönemde her gün 700 bin aracın giriş yaptığı, pandemi sonrasında ise bu sayının %90’ı kadar araç girişinin sürdüğü bildirildi.

Bu sıkışıklıkla bölge içinde araçların ortalama seyahat hızı 2010 ile 2019 yılları arasında 11 kilometre/saate kadar düştü. Bu nedenle New York yerleşimcilerinin her yıl trafik sıkışıklığı nedeniyle toplam 117 saat kayıp yaşadıkları bildirildi.

Düzenleme, aslında uzun yıllardan beri planlamıyordu ancak sürekli erteleniyordu.

Manhattan’a giriş ücreti ne kadar olacak?

new york

Manhattan’a girecek her bir araç, 9 ile 23 dolar arasında, saatlere bağlı olarak değişen giriş ücreti ödeyecek. Elde edilen gelir ise şehir içi ulaşımı iyileştirmek için kullanılacak.

Düzenlemenin çok yakında ABD yönetimi tarafından onaylanması bekleniyor:

New York yönetiminin sunduğu düzenleme, 5 Mayıs’ta Federal Karayolu İdaresi tarafından onaylanmıştı. CNN tarafından paylaşılan detaylara göre Joe Biden yönetimi de düzenlemeyi çok yakında onaylayacak.

Yeni düzenleme ile New York, ABD’de bu uygulamayı yürürlüğe koyan tek şehir olacak.

Dünyada bu düzenlemeyi uygulayan diğer şehirler:

“Trafik sıkışıklığı ücretlendirmesi” olarak da bilinen bu düzenleme, dünyada ilk kez 1975 yılında Singapur’da yürürlüğe konmuştu. Londra, Milan, Stockholm, Norveç’in Bergen, Trondheim, Oslo ve Kristiansand gibi şehirlerinde de düzenleme uygulanmaya başlamıştı.

İstanbul için de benzer bir öneri sunulmuştu:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz mart ayında bu düzenlemenin İstanbul merkezine giriş için de uygulanması gerektiğine işaret etmişti. Erdoğan’ın açıklamaları şu şekildeydi:

“İstanbul’un belediye başkanıyken benim İstanbul'a girişi vizeye tabi tutma diye tezim vardı. Her gelen rahatlıkla girsin, bu olamaz. İstanbul’a girmenin bir bedelinin olması lazım. Bakın Londra’ya giremezsiniz. Belli kuralları var bu işin”
Kaynak : https://edition.cnn.com/2023/06/10/business/congestion-pricing-new-york-city-transportation/index.html
6
3
2
1
0
Emoji İle Tepki Ver
6
3
2
1
0