Yeni Xiaomi Olması Beklenen OnePlus Neden Bu Kadar Güç Kaybetti?

45
8
4
4
1
Akıllı telefon piyasasına hızlı bir başlangıç yapmasına ve uygun fiyatlı cihaz arayanlara deva olmaya çalışmasına rağmen OnePlus neden güç kaybetti? Kurucu bir CEO’nun ayrılması, performans azaltması, fiyatların artması derken artık OnePlus bildiğimiz markadan çok daha farklı politikalar izlemeye başladı.

Tıpkı Xiaomi gibi OnePlus akıllı telefon markası da mahallenin fakir ama gururlu, herkese yardım eden genci gibi piyasaya adım attı. Amaçları, Android kullanıcılarının tam olarak istediği akıllı telefonu tam olarak değeri kadar bir fiyata sunmaktı. Yiğidi öldür hakkını yeme, OnePlus bu konuda uzun süre başarılı bir politika izledi ancak şu son birkaç yıla baktığımızda marka büyük bir güç kaybetti. 

OnePlus neden güç kaybetti sorusunun aslında kesin bir cevabı yok. Bazen öyle olur, sorunlar biriktikçe bir noktada patlayıverir. Kurucu bir CEO’nun ayrılması, performans sorunları, fiyatları artması derken OnePlus markasının hızlı yükselişi bir anda rakipleri ile aynı düzeye iniverdi. Gelin OnePlus neden güç kaybetti sorusunu inceleyelim ve aslında günümüz dünyasındaki markaların genel politikalarını görelim.

OnePlus’ı kısaca tanıyalım:

OnePlus

OnePlus, 2013 yılında Oppo’dan ayrılan Carl Pei ve Pete Lau tarafından kuruldu. Amaçları basitti; Android kullanıcılarının ihtiyacı olan tüm özellikleri bir kutuda uygun fiyata sunacak özel cihazlar yapmak. Bu amaçları doğrultusunda ürettikleri ilk telefon olan OnePlus One’ı 2014 yılında tanıttılar.

Çinli şirket kısa zaman sonra Hindistan, Endonezya gibi pazarlara ve oradan da tüm dünyaya yayıldı. Oneplus One 2, X, 3, 3T, 5, 5T, 6, 6T, 7, 7 Pro, 7T, 7T Pro, 8, 9, 9 Pro derken marka az zamanda çok ve büyük işler başardı. Ancak işler yolunda gitmiyordu. Cihaz sayısı arttıkça markaya olan eleştiriler de arttı ve bugüne geldiğimizde OnePlus, güç kaybetmiş bir marka haline geldi.

OnePlus neden güç kaybetti?

  • Kurucu bir CEO’nun görevden ayrılması.
  • Cinsiyetçi politikalar.
  • Yetersiz müşteri desteği.
  • Aksesuar sorunları.
  • Performans sorunları.
  • Fiyatların artması.

Kurucu bir CEO’nun görevden ayrılması:

Carl Pei

OnePlus bu nedenle güç kaybetti demek iddialı olur ancak şirketin iki kurucu CEO’sundan biri olan Carl Pei’nin 2020 yılının Eylül ayında şirketteki görevinden ayrılmasının ve Nothing isimli yeni bir girişim başlatmasının Oneplus’ın güç kaybetmesi üzerinde etkisi olduğu açık.

Genelde böyle olur, kurucular ayrıldığı ya da öldüğü zaman şirketler güç kaybeder. Ancak Carl Pei’nin şirketten ayrılma nedeninin zaten bozulmakta olan şirket politikaları olduğu söyleniyor. Yani bir bakıma, gemiyi en son kaptan terk etti diyebiliriz. Yine de diğer kurucu Pete Lau hala şirketin başında.

Cinsiyetçi politikalar:

OnePlus

Bu eleştiri aslında şirketin ilk yıllarında yaşanmış bir olaya dayanıyor. 2014 yılında, şirketin henüz yeni yeni telefon ürettiği dönemde bir davet sistemi kullanılıyordu. Cihazlar son derece güçlü ve uygun fiyatlı olduğu için Çin’de insanlara davet gönderiliyor ve buna göre telefon almaları sağlanıyordu.

Bu kapsamda kadınlardan OnePlus logolu fotoğraflar göndermeleri istendi ve en çok beğeni alana davet gönderileceği bir yarışma düzenlendi. Herkese açık olsa eğlenceli olabilecek bu yarışma yalnızca kadınların fotoğraflarını göndermesi üzerine kurulu olduğu için yerelde bile yoğun eleştiri almıştı.

Yetersiz müşteri desteği:

OnePlus

Kullandığınız herhangi bir elektronik cihaz ne kadar güçlü olursa olsun bir şekilde bozulabilir ya da sorun yaşayabilir, normaldir. Bu noktada önemli olan üretici markanın sunduğu müşteri desteğidir. OnePlus bu konuda uzun yıllar büyük eleştiriler aldı.

2017 yılında hem müşteri hizmetleri alanında çalışanlarının sayısını arttırdı hem de dünyanın farklı noktalarındaki onarım merkezlerine yenilerini ekledi. Ancak adı bir kere yetersiz müşteri desteği ile yan yana gelmişti. Bu durum OnePlus markasına büyük güç kaybettirdi.

Aksesuar sorunları:

OnePlus

Telefon ile birlikte kutudan çıkan zaten üç aksesuar var; adaptör, USB kablosu, kulaklık. Bu üçünden biri çalışmadığı zaman kutuda olmasının da bir anlamı yok. Google mühendisi Benson Leung, OnePlus 2 ile birlikte verilen USB kablonun ve adaptörün bilinen USB spesifikasyonlarına uymadığını iddia etti.

Uzun süre Reddit ve benzeri platformlarda tartışılan bu uyumsuzluk sorununu 2015 yılında Carl Pei de kabul etti ve isteyen kullanıcılardan iade kabul edeceklerini açıkladı. Bu durum da bir kez yaşanan ancak markanın adını kirleten önemli olaylardan biri. 

Performans sorunları:

OnePlus

Kurucu CEO Carl Pei’nin ayrımasıyla ne kadar ilgili bilmiyoruz ama 2021 yılında OnePlus hakkında telefonların uygulama performansını düşürdüğüne dair bir iddia ortaya atıldı. Son modeller bariz bir şekilde uygulamalarda kasma yaratıyordu. Sonunda OnePlus bu iddiayı kabul etti.

Elbette tek sorun bu değildi. Buradaki haberimizde de detayları göreceğiniz gibi OnePlus 9 ve 9 Pro modelleri benchmark testini manipüle ederek yanlış sonuçlar ortaya çıkmasına neden oluyorlardı. Bunun en büyük nedeni olarak bazı uygulamaların yalnızca tek çekirdek üzerinden çalışması görülüyor.

Fiyatların artması:

OnePlus

Mahallenin fakir ama gururlu gencinin zengin ama zalim bir fabrikatöre dönüşmesi tam olarak fiyatların artması ile başladı. OnePlus modelleri çok pahalı değil hatta sunduğu özelliklere göre hiç fena değil ancak rakipleriyle neredeyse aynı. Yani ortada o eski ideallerden eser kalmamış gibi görünüyor. 

Ülkemizde döviz kuru ve vergiler nedeniyle zaten her şey pahalı ama OnePlus tüm ülke ve bölgelerde fiyat artışı yaptı. Büyüyen, üretim tesislerinin ve çalışanlarının sayısını arttıran bir şirket için kar oranını arttırmak normal bir politika ancak o ilk yılların hevesli zamanları bu şekilde bitmiş oluyor ve karşımızda kalan bildiğimiz sıradan bir akıllı telefon üreticisi oluyor.

Bir dönem akıllı telefon piyasasına hızlı bir giriş yapan OnePlus şirketinin nasıl olup da güç kaybettiğinden bahsettik ve bu durumun olası nedenlerini anlattık. OnePlus markası hakkındaki düşüncelerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz. 

45
8
4
4
1
Emoji İle Tepki Ver
45
8
4
4
1