Otopilot Modundaki Tesla Model S, Adeta Bomba Gibi Patladı (Video)

160
55
35
9
8
Dün gece Rusya’nın başkenti Moskova’da kaydedilen görüntülerde bir Tesla Model S araç seyir halindeyken havaya uçtu. Raporlarda, aracın otopilot modunda olduğu belirtildi.

Tesla model araçlar çok kullanışlı ve doğa dostu olarak tanınıyor. Ancak araçlarda herhangi bir yakıt deposunun bulunmaması ve tamamen pillerle donatılmış olması çok büyük bir tehlike arz ediyor. Öyle ki araçlar, kaza durumlarında adeta bir bomba gibi patlayabiliyor.

Dün gece Rusya’nın başkenti Moskova’da bir Instagram kullanıcısının paylaştığı görüntülerde, Tesla Model S bir araç seyir halindeyken bomba gibi patlayarak havaya uçuyor. Raporlarda aracın otopilot modunda olduğuna dikkat çekildi.

()

Rus medyasında paylaşılan haberlere göre araçta Rus iş insanı Alexey Tretyakov ve iki çocuğu yer alıyordu. Kazadan sonra ağır yaralanan iş insanı ve çocukları acil olarak hastaneye nakledildi. İş insanının beyin sarsıntısı geçirdiği ve bacağının kırıldığı belirtilirken çocukların omurga ve göğüs bölgelerinde ağır yaralanmalar meydana geldiği söyleniyor.

Rus kaynakları kazadan şu sözlerle bahsetti: “Tesla muhtemelen otopilot modunu kullanıyordu ve önündeki çekiciyi tanıyamadı, ardından alev aldı.”

Rus medya kuruluşu Zvezda, Rus polisinin Tesla Model S'in kaza sırasında otopilotta olduğunu söylediğini belirtti. Bu olay ise otopilottaki Tesla araçların ilk patlaması değil. Daha öncede Çin’de bir Tesla araç otoparkta park halindeyken havaya uçmuştu.

Tesla, araçlarına çok güveniyordu

Tesla Model 3 Çarpma Testi

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla, otopilotta araç kullanmanın çok daha güvenli olduğunu ve gazla çalışan diğer otomobillere göre Tesla araçların alev almasının çok daha zor olduğunu söylüyordu. Hatta bu iddialarını da güvenlik raporlarıyla doğruluyordu.  

Yaşanan bu patlama ilk Tesla vakası değil. Şirketin bu konuda gerekli önlemleri alması ve gelecek model araçlarında güvenlik önlemlerini artırması şart gibi gözüküyor.

Kaynak : https://electrek.co/2019/08/10/tesla-model-s-explodes-crash-truck-autopilot/
160
55
35
9
8
Emoji İle Tepki Ver
160
55
35
9
8