Oyuncular Olarak Sızıntılara Neden Dikkat Etmeliyiz? Sızdırılan Oyunları Bekleyen Tehlikeleri Tüm Detaylarıyla Anlattık!

8
3
1
1
0
Geliştirilme aşamasında olan oyunlarda gerçekleşen sızıntılar, aslında uzun zamandır karşı karşıya olduğumuz bir şeydi. Buna rağmen son zamanlarda bu sızıntıların ölçeğinin bir hâyli yükseldiğini söyleyebiliriz.

Hepimizin bildiği üzere, geçtiğimiz günlerde oyun dünyasının gelmiş geçmiş en büyük sızıntılarından bir tanesi yaşandı ve GTA 6’nın erken geliştirme aşamasından birçok görsel ile video paylaşıldı. Bu görsel ve videolar, henüz geliştirilme aşamasında ve duyurulmamış olan GTA 6’dan birçok detay ortaya çıkarırken, Rockstar Games’i de fazlasıyla sıkıntılı bir sürece sokmuş oldu.

Son zamanlarda sayısı oldukça artan bu sızıntılar, Assassin’s Creed Mirage’i ve görsellerini de oyun henüz daha duyurulmadan ortaya çıkarmıştı. Bu yaşananlar, oyuncuları negatif anlamda pek etkilemese de oyun geliştiricilerini ve şirketleri ciddi bir biçimde etkiliyor diyebiliriz. Gelin, tüm bunların sonuçlarına ve olası etkilerine birlikte göz atalım.

Sızıntıların, oyun geliştiricileri ve şirketlere olan zararlarını konuşmadan önce en büyük negatif etkisinden bahsedelim.

Gerçekleşen tüm bu sızıntılar, bazı oyuncular tarafından ‘’pozitif’’ olarak adlandırılsa da bu kesinlikle yanlış bir bakış açısı diyebiliriz. Sızıntılar, herkes için kötüdür çünkü; sürprizleri bozarlar, hatalı yönlendirmeler içerirler ve yanlış anlaşılabilirler. Bu yanlış anlaşılmalar da oyuncular tarafından olumlu bir şekilde karşılanmaz ve şirket ile oyuna karşı büyük bir nefrete dâhi sebep olabilir.

Geçen günlerde yaşanan, oyun dünyasının gelmiş geçmiş en büyük sızıntılarından bir tanesi olan GTA 6 sızıntısından bahsedelim. Paylaşılan ve karşımıza çıkan tüm bu görüntüler, aslında oyunun erken geliştirme aşamasından yani 2019 ile 2020 arası bir tarihten. Hâliyle geliştirme aşamasından olan bu görüntüler, fazlasıyla ham ve gösterilmeye hazır değil. Buna rağmen oyuncuların büyük bir kısmı bu görüntülerin oyunun piyasaya sürülecek hâli olduğunu düşünerek GTA 6 ve Rockstar Games’e olumsuz yorum yağdırdı. Büyük bir yanlış anlaşılmaya dönüşen bu olumsuz yorumlar, diğer oyun şirketlerinin bir araya gelerek Rockstar Games’e destek mesajları yayımlamasıyla birlikte son buldu.

Gerçekleşen bu büyük sızıntılar sürprizleri bozmak ile kalmıyor, oyun geliştiricilerinin şevkini ve inancını da büyük oranda zedeliyorlar.

Oyun geliştiriciliği, birçoğumuzun düşündüğünün aksine fazlasıyla zor bir meslek. Bu sektörde çalışan geliştiriciler, yıllar boyunca bir oyun üzerinde çalışıyor ve kendilerini bu projeye adıyorlar. Yıllar süren bu proje üzerinde çalışan binlerce kişi, hâliyle projenin başarısını ve geri bildirimlerini epey önemsiyor.

Binlerce oyun geliştiricisinin üzerinde çalıştığı bir proje henüz daha bitmemişken sızdırıldığında ve o projeye büyük bir ön yargı ile yaklaşıldığında yaşadıkları hayal kırıklığını hayal edebiliyor musunuz? Rockstar Games gibi oyun tarihinin en kaliteli oyunlarından bazılarını geliştirmiş bir şirketin bile gerçekleşen bu talihsiz olay ve büyük bir çoğunluktan aldıkları olumsuz geri bildirim, eminiz ki çalışanların moralini ve performansını da negatif olarak etkilemiştir.

Geçtiğimiz yıllarda gerçekleşen bir sızıntı o kadar büyük tepki çekti ki geliştiriciler, dünyanın en çok ödül alan oyununu piyasaya sürmeden önce şüphe duydu.

Evet, doğru duydunuz. Dünyanın en çok ödül alan oyunu olan The Last of Us Part II, çıkmadan önce çok ciddi bir sızıntıyla karşı karşıya kalmıştı. Oyunun senaryosunun neredeyse tamamı dâhil olmak üzere birçok yapı taşı sızdırılırken, aldığı negatif tepkinin büyüklüğü de oyun tarihine geçmişti.

Tepkiler o kadar büyüktü ki oyunun yönetmeni Neil Druckmann, oyundan şüphe duyduğunu dile getirmişti. Gerçekleşen sızıntı sonrası büyük bir hayal kırıklığına da uğrayan Naughty Dog ekibi, karşılaştıkları devasa tepki karşısında soğukkanlılığını korudu ve dünyanın en çok ödül alan oyununu bizlere sundu.

Gelelim en merak edilen sorulardan bir tanesine, peki bu sızıntıların arkasında aslında kimler var?

Belki çalıştığı şirkete sinirlenen bir oyun geliştiricisi, belki de belirli stüdyolarda tanıdıkları olan meraklı birisi ya da bir YouTuber. Evet, yanlış duymadınız. ‘’The Real Insider’’ adı altında bir Twitter hesabı yöneten ve sızıntılar paylaşan bir kullanıcı, geçtiğimiz günlerde yanlışlıkla kendi kendini ele vermişti. Yanlışlıkla ana hesabından yanıt vererek gerçek kimliğini açığa çıkaran ‘’Dan Allen’’ isimli ünlü YouTuber, oyun sektörünün ne kadar acımasız olabileceğini bizlere gösterdi. Birçok oyun şirketi ile birlikte çalışan isim, gizliden gizliye bu şirketlerden sızıntılar paylaşmak ile kalmayıp, bazı yalan bilgiler öne sürdüğünü de anlattı.

Tabii, sızıntılar sadece bu kişilerle de sınırlı değil. Bazen de aynı GTA 6’da yaşandığı gibi bir ‘’hack’’ vakası yaşanabiliyor. Üstelik GTA 6’yı hackleyen kişinin 17 yaşında olduğu ve geçtiğimiz günlerde tutuklandığı da iddia edildi. Rockstar Games’i hackleyen bu kişinin, daha önce de Uber’i hackleyen kişi ile aynı olduğu söyleniyor.

Oyuncular, büyük bir heyecanla bekledikleri bu oyunları epey merak etseler de her şeyi yeri geldiğinde öğrenmenin faydası büyük.

Bir oyuncunun gözünden sızıntılara baktığımızda, merakla beklediğimiz oyunlar hakkında ekstra bilgiler öğrenmek kulağa her ne kadar hoş geliyor olsa da sızıntılar aslında dostumuz değil. Şirketler, zaten bu oyunlar hazır olduğunda bizlere en iyi şekilde tanıtıyorlar ve beğenimize sunuyorlar.

Gerçekleşen bu sızıntılara karşı oyuncular olarak duyarlı olmamızda ve henüz kesinleşmemiş olan bilgiler veya tamamlanmamış projeler üzerinden oyun şirketlerine ve geliştiricilerine yüklenmememizde fayda var.

8
3
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
8
3
1
1
0