Rusya'da Ambargo Nedeniyle İlginç Ürün Kıtlığı Yaşanıyor: Piyasada Rusça Klavye Yok

29
4
3
1
0
Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş devam ederken, Rusya’da ilginç bir bilgisayar ürünü kıtlığı yaşanmaya başladı. Yetkililerin açıklamasına göre Rusya’da Rusça klavye bulunamıyor ve bu durum teknolojinin yanı sıra hükümetin anlaşmaları yürütmesini de etkiliyor.

Rusya, 2022 yılının başlarından itibaren dünyanın gündemine oturan Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın başlangıcından beri, uluslararası kamuoyunun büyük tepkileri ve yaptırımlarıyla karşı karşıya kalmıştı. Dünya vatandaşlarının tepkilerinin yanı sıra otomobilden teknolojiye kadar birçok alanda hizmet veren dev şirket ülkeden çekilme kararı aldıklarını duyurmuşlardı.  

Kıtalararası ülkeye Avrupa, ABD ve İngiltere başta olmak üzere batıdan birçok yasak gelmişti. Ancak Rusya savaşta geri adım atmayacağını açıklamıştı. Rusya’ya yasak uygulayan firmalar arasında Apple, Microsoft, HP ve Logitech gibi büyük teknoloji firmaları yer alıyor. Bu firmalar Rusya pazarına ürün tedarikini durdurdu ve teknoloji alanında Rusya’da büyük sorunlar yaşanmaya başladı.

Rusya, “paralel ithalat” planını devreye soktu

Rusya ithalat

Rusya, herhangi bir ticari marka olmadan ürün ithal edebilmek için “paralel ithalat” adını verdiği bir planı devreye soktu. Bu sayede, bazı markalar Rusya’da anonim olarak iş yapabilecek hale gelmiş oldu. Ancak bu plan da sorunları pek çözmüşe benzemiyor ki Rusya’da oldukça ilginç bir sorun ortaya çıktı.

Yalnızca teknoloji değil diğer pazarlarda da görülen bu sıkıntının ana nedeni Rusça klavye bulunamaması. Evet... Rusça klavye bulunamadığı için Rusya’da bir klavye sıkıntısı yaşanıyor. Marvel Distribution'ın dizüstü bilgisayar ve kişisel bilgisayar başkanı Andrey Latyshev'e göre, Rusya'ya Rusça yazılar olmadan gönderilen toplam dizüstü bilgisayar ve klavye sayısı yıl sonuna kadar yüzde 10'a ulaşabilir. Rusça klavyelerin olmaması, birçok hükümet anlaşmasının yürütülmesini de etkiliyor. Rus tedarikçiler, Rusça klavye satın almanın çeşitli yollarını deniyor ancak şimdiye kadar net bir çözüm bulunamadığı da söyleniyor.

Rusya’nın klavye sıkıntısı yaşamasının nedenleri neler?

Rusya Google yaptırım

Birkaç ay önce Ukrayna’ya savaş açan Rusya, dev şirketlerin tepkisiyle karşılaşmış ve bu şirketlerin çoğu ülkedeki faaliyetlerini geçici olarak ya da tamamen durdurma kararı aldıklarını açıklamışlardı. Örneğin Google, kullanıcıların Play Store üzerinden Rus uygulama geliştiricilerinin uygulamalarına ücret ödemeyeceğini ve geliştiricilerin bu uygulamaları artık güncelleyemeyeceğini açıklamıştı.

Rusya'ya en büyük yaptırımlardan biri yine Google'dan gelmiş ve Rus şirket BQ'nun Android sertifikası iptal edilmişti. Bu duruma bir çözüm arayan şirket, HarmonyOS işletim sistemini kullanmak için çalışmalara başlamıştı. Ayrıca teknolojinin dev isimlerinden Microsoft, Rusya'daki tüm yeni satışlarını askıya aldığını açıklamıştı.

Bütün bu yaptırımlara ve sorunlara inat Ukrayna ile savaşa devam eden Rusya’nın klavye sorunundan teknoloji alanındaki diğer sorunlara kadar bu durumlara nasıl bir çözüm bulacağı ise büyük merak konusu.

Kaynak : https://www.gizchina.com/2022/07/29/russian-tech-market-now-battling-with-shortage-of-russian-keyboards/
29
4
3
1
0
Emoji İle Tepki Ver
29
4
3
1
0