Saç Ekimi Sonrası Cinsel İlişkinin Bir Süreliğine Yasaklanmasının Sebebi Nedir?

30
10
2
1
1
Bu tıbbi operasyon sonrasında doktorlar tarafından böyle bir yasak konulduğunu muhtemelen ilk kez öğreniyorsunuz. Peki cinsel ilişki ve saç ektirme arasında ne gibi bir bağlantı var?

Sadece 2022 yılında 1 milyon kişi Türkiye'ye saç ektirmeye geldi. Dünyanın saç ektirme merkezi olan ülkemizde vatandaşlar da bu cerrahi işlemi sıkça tercih ediyor.

Cerrahi operasyon anı kadar sonrasındaki aşamalar da bir hayli önemli. Bu aşamalardan biri de "iyileşme dönemi"nde olumsuz etkilenmemek için cinsel ilişkinin bir süre sınırlandırılması.

Cinsel ilişki aslında saç ekimini doğrudan etkilemiyor ancak yaratacağı etkiler nedeniyle saç ekimi sonrası iyileşme dönemini olumsuz etkileyebilir.

saç ektirme

Bu faktörlerden ilki "terleme". Kafa derisi çok incedir ve bu alanda terleme olduğu takdirde yeni ekilen saç kökleri olumsuz etkilenir. Cinsel ilişki esnasında terlememek pek olası olmadığı için istenmeyen durumlar yaşanabilir.

İkinci faktör ise "yüksek kan basıncı". Seks esnasında, kan akışının hızlanmasına bağlı olarak kan basıncı da artar. Saç ekimi sonrasında saç greftleri tam oturmadığı için buralarda kanama veya patlama oluşabilir. Böyle bir durumda saç greftlerinde büyük bir kayıp yaşanır.

"Olası kazalar" da risktir. Seks esnasında çeşitli vücut hareketleri yapıldığı için saç ektirdiğiniz bölge darbe alabilir ve bu da yine greft kaybına sebep olur.

Saç grefti

  • Saç grefti: Greft, saçınızında veya vücudunuzun herhangi bir bölgesinde bulunan bir dokunun vücudunuzdaki farklı bir bölgeye nakledilmek üzere, sadece bu dokuyu (saçı) değil, bu dokuyu besleyen sinir ve damar bağlantısının alındığı doku parçasıdır.

Peki bu yasak kaç gün?

saç greft

İyileşme sürecinde sadece seksten kaynaklanan fiziksel aktivite değil, benzer şekildeki ağır fiziksel aktivitelerden de uzak durulması gerekiyor. Yukarıda belirttiğimiz olumsuz etkilere ek olarak vücut fizyolojisinin enerji ve yapıcı molekül özelliği taşıyan protein kaybı da yaşanır. Proteini olabildiğince tutmak gerekir.

Neyse ki yasaklı geçecek süre azdır, saç ekimi sonrası 3. günde normal hayatınıza dönebilirsiniz. Fakat bu süre hastaya göre farklılık gösterebilir. Uzmanlar 7-10 günlük bir aranın daha uygun olduğunu belirtiyor.

Mastürbasyon yapmak ise cinsel ilişki kadar yüksek enerji gerektirmediği için önemli bir tehlike arz etmiyor ancak yüksek tansiyon şikayeti olanlar için risk taşıyabiliyor.

Uygulanan saç ekimi yöntemi de süreyi değiştirebilir. FUT adı verilen eski teknik yerine en gelişmiş yöntem olan DHI kullanılırsa hasta daha çabuk iyileşecektir.

30
10
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
30
10
2
1
1