Bilin Bakalım Ne Eksik: Sony, PlayStation 5 İçin M.2 SSD Desteği Getirdi

16
4
2
1
1
Sony, PlayStation 5'in yazılım güncellemesi için ilk beta sürümünü resmen yayınladı. Bu beta sürümdeki en büyük yenilik, konsoldaki M.2 SSD desteğinin aktif edilmesi oldu. Ayrıca bazı düzeltme ve iyileştirmeler ile ufak tefek yenilikler de beta sürüm kapsamında oyunculara sunuldu.

Japonya merkezli teknoloji devi Sony, bugün PlayStation 5 için ilk güncelleme beta sürümünü yayınladı. Başta Japonya ve ABD olmak üzere Kanada, Fransa, Almanya ve İngiltere gibi bazı ülkelerdeki konsol sahiplerine ulaştırılan beta sürümler, konsolun geleceğini değiştirecek çok büyük bir yenilikle geldi. 

PlayStation 5'in en büyük sorunu, pek çok oyunsevere göre küçük olan depolama alanıydı. Üstelik şirket, konsol içerisinde M.2 SSD yuvasına yer vermiş olsa da bu yuva kullanılamıyordu. Yani PlayStation 5'in yazılımı, konsola ekstradan SSD takılmasını desteklemiyordu. İşte kullanıma sunulan beta yazılım, bu sorunu ortadan kaldırıyor. Sony, güncellemeyi kararlı olarak konsollara ulaştırdığında, tüm oyuncuların fazladan M.2 SSD takabilmelerine izin verilmiş olacak.

Her M.2 SSD, PlayStation 5'te kullanılamayacak

PlayStation 5

Sony'nin beta sürümle birlikte gönderdiği güncelleme notları, her M.2 SSD'nin PlayStation 5'te kullanılamayacağını açıkça belirtiyor. Eğer bir PlayStation 5'iniz varsa ve depolama alanını genişletmek istiyorsanız, okuma hızı en az 5.500 MB/sn olan 4. nesil bir M.2 SSD almanız gerekiyor. Bu noktada işinizi görecek modeller, Samsung 980 Pro ya da Western Digital SN850s olacaktır. Bu nokta da bir de uyarıda bulunan Sony, yine de bahsedilen koşullara sahip her modelin bile PlayStation 5'in SSD'si kadar iyi bir performans vermeyebileceğini ifade ediyor.

PlayStation 5 güncellemesinin beta sürümü, SSD desteğinin yanı sıra kullanıcı arayüzünde de bazı iyileştirmeler yapıyor. Ayrıca bu sürümle televizyonların hoparlörlerinde 3 boyutlu ses deneyimi yaşanabilecek. Kullanıcılar, kontrol merkezini de artık daha kişisel bir hale getirebilecekler. Game Base üzerinden mesaj gönderme, çevrimiçi arkadaşları görme, kütüphanedeki oyunların PS4 mü PS5 mi uyumluğunu anlayabilme gibi yenilikler de bu beta sürümde karşımıza çıkan yenilikler olarak yer alıyor.

Kaynak : https://www.theverge.com/2021/7/29/22599593/sony-ps5-m2-ssd-support-beta-features
16
4
2
1
1
Emoji İle Tepki Ver
16
4
2
1
1