Spotify'ın Tartışmalı Telif Ödeme Düzenlemesinin Detayları Belli Oldu: İşte Sanatçıların Spotify'dan Kazanacağı Devasa Para Miktarı

10
4
2
0
0
Spotify'ın platformda yer alan sanatçılara ödeme yaparken kullandığı telif yöntemini değiştirmeye karar verdiği yönünde haberler çıkmaya başlamıştı. Bu değişikliklerin detayları belli oldu.

Dünyanın en popüler müzik platformlarından biri olan Spotify, Music Business Worldwide'a göre gelecek yılın başlarında telif hakları konusunda ciddi düzenlemeler yapacak. Bu düzenlemeler en çok tanınmamış sanatçıları etkileyecek ve tartışma yaratacak gibi duruyor. 

Platformun blog gönderisine göre Spotify üç ana değişiklik yapacak. Bu değişikliklerden ikisi genel olarak platformdaki sistemleri istismar eden içerik üreticilerini engellemeyi amaçlıyor. Üçüncü değişiklik ise telifleri düzenliyor.

Tanınmamış isimlerin geliri de büyük isimlere gidecek

spotify

Spotify'ın önerdiği ilk değişiklik, şüpheli aktivitelerde bulunan içerik üreticilerinin cezalandırılmasını öngörüyor. Botlar, tıklama çiftlikleri ya da taklitçiler kullanan bu kişi ve kurumlar ciddi bir sorun haline gelmiş durumda. Spotify sonunda bu alanda bir adım atmış olacak. 

İkinci değişiklik ise arkaplan sesi içeriklerinin minimum oynatma süresine odaklanacak. Yağmur sesi, fırtına sesi, şömine sesi gibi bu türden beyaz gürültü içeriklerinin telif kazanması için dinlenmesi gereken süre arttırılacak. Şu anki sistemde bir beyaz gürültü, 30 saniye dinlendiğinde telif ödemesi almaya hak kazanıyor. Bu durumu istismar eden bazı kişiler, süresini 31 saniyeye kadar düşürdükleri eserler yüklüyor. Yeni düzenleme ile bu türden seslerin telife hak kazanması için en az 2 dakikalık parçalar halinde yüklenmesi gerekecek. 

Spotify, Tersine Robin Hood olmakla eleştiriliyor.

spotify

Tartışma yaratan üçüncü özellik ise bir parçanın telife hak kazanabilmesi için en azından yılda 1000 defa dinlenmesi gerekiyor. Bu durumda da bu sanatçılara ödenecek olan ücret yalnızca 3 cent. Pek çok şarkı bu dinlenme sayısına ulaşamıyor. Platformdan gelen açıklamada, sanatçıların %99,5'i bu eşiği geçmeyi başarıyor. 

Daha tartışmalı olan kısım ise bu sanatçılara ödenmeyen teliflere ne olacağı kısmıydı. Spotify bu telifleri bir havuzda toplayıp daha sonra havuzdan para almaya hak kazanmış tanınmış sanatçılara dağıtacak. Şirketten gelen açıklamaya göre her yıl, telif hakkı gerekli seviyeye ulaşmayan parçaların telifleri bir havuzda toplanacak ve diğer sanatçılara dağıtılacak. Spotify, bu sistemle 5 yıl içinde yeni sanatçılara 1 milyar dolar ödemeyi planladığını belirtiyor. Platformdan yapılan açıklamaya göre her yıl 40 milyon dolarlık telif hakkı ödeme eşiklerine ulaşılmadığı ya da alınmadığı için kayboluyor.

Spotify bu değişiklikleri doğrulayan bir blog gönderisi yayımlarken, ödeme için alt limit olması sanatçıları da farklı platformlara yönlendirebilir. Bazı müzik eleştirmenleri, Spotify'ın yeni modelini tersine Robin Hood'luk yapmak olarak nitelendirmişti. Öte yandan YouTube gibi platformlar da içerik üreticilerinin ödeme almaya hak kazanmadan önce belli şartları sağlamasını istiyor.Spotify'daki değişiklikler 2024 yılı içinde geçerli olacak. 

Kaynak : https://artists.spotify.com/blog/modernizing-our-royalty-system
10
4
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
10
4
2
0
0