Spotify ve Apple Music Gibi Platformlara Müzik Yüklemek İçin Hangi Yolları İzlemelisiniz?

10
2
2
0
0
Spotify ve Apple Music gibi müzik platformları günümüzde neredeyse müzik sektörüne yön verici konuma geldiler. Artık dinleyiciler CD'ler yerine dijital müzik platformlarını aktif olarak kullanıyor. Bağımsız sanatçılar da şarkılarını bu platformlara nasıl yükleyeceğini bilmiyor. Bağımsız bir sanatçı olarak da şarkıları dijital platforma yüklemek mümkün.

İnsanın duygu ve düşüncelerini sözlü veya sözsüz olarak diğer insanlara paylaştığı sanat olan müziği, kimileri sadece dinlemeyi seviyor kimileriyse hem dinlemeyi hem de üretmeyi seviyor. Müzik üretildikten sonra da süreç bitmiyor, geriye müziğin dinleyicilere ulaşması kalıyor.

Video paylaşım platformlarının müzik dinleme konusunda eski popülerliğini yitirmesiyle beraber günümüzde Spotify, Apple Music, YouTube Music gibi müzik dinleme platformları yükselişe geçmeye başladı. Popülerliği sayesinde müzik endüstrisine yön verebilecek konuma gelen bu müzik platformlarına, bazı bağımsız sanatçılar müziklerini nasıl yükleyeceğini bilmiyor. Bu liste, şarkıların müzik platformlarına yüklenmesini sağlayan distribütörleri(dağıtımcı şirketleri) içeriyor, size bu konuda rehber olacaktır.

Amusei.io: Yenilikçi yapısı, ücretsiz ve ücretli planlarıyla öne çıkıyor.

Amuse, 2015 yılında İsveç'te kurulan müzik dağıtım şirketidir. Bu şirketin kuruluş amacı, aktardıkları bilgiye göre, hemen hemen herkesin müziklerini müzik platformlarına yükleyebilmesini sağlamak ve ek olarak şirketin dünyanın her yerinden yetenekli müzisyenleri keşfedip kendi bünyelerine katarak çeşitli hizmetler sunmaktır. Ücretsiz planı olması ve keşfettiği müzisyenlere sunduğu lisans anlaşmasıyla diğer dağıtımcı şirketlerden farkı olan Amuse, kendi bünyesinde dağıtım yapan müzisyenleri, belirli kriterlere ulaştığında keşfetmekte ve bu müzisyenlere lisans anlaşması önermektedir.

Amuse'nin ek olarak iOS ve Android üzerinden şarkı yükleme imkanı sunan uygulaması da bulunmaktadır.

Fiyatlar: Ücretsiz Plan (Daha kısıtlı mağaza desteği, 12 şarkı yükleme sınırı, 4 hafta içinde şarkının incelenmesi, %15 telif payı kesintisi...), Boost Plan yıllık 49.99 TL (Tam mağaza desteği, sınırsız şarkı yükleme desteği, 14 gün içinde şarkı incelenmesi, 0 telif payı kesintisi...), Pro Plan yıllık 119.99 TL (Tam mağaza desteği, sınırsız şarkı yükleme desteği, 10 gün içinde şarkı incelenmesi, 0 telif payı kesintisi...).

Amuse.io'yu ziyaret etmek ve incelemek için bu linke tıklayabilirsiniz.

Distrokid: Sektörün parlayan yıldızlarındandır.

Distrokid, dağıtımcıların yavaş yavaş popülerleştiği yıllarda ortaya çıkan, getirdiği sınırsız şarkı yükleme seçeneğiyle bağımsız sanatçılar arasında en çok konuşulan dağıtım şirketlerinden biridir. Platform yıllık 19.99 dolarlık planıyla sınırsız şarkı yükleme, %100 telif hakkını sanatçıya verme gibi özellikleriyle ön plana çıkmaktadır. TikTok platformuna şarkı dağıtmayı ilk destekleyen dağıtımcılardan biridir.

Distrokid, ek olarak bünyesindeki sanatçılara; şarkılarıyla ilgili hazırlayabileceği viral komik videolar, sosyal medya hikayeleri için videolar ve sanatçı url sayfası içeren araç takımları sunmaktadır. 

Fiyatlar: 1 sanatçı için sınırsız yükleme yıllık $19.99, 2 sanatçı için sınırsız yükleme yıllık $35.99, 5 sanatçı için sınırsız yükleme yıllık $79.99.

Distrokid'i ziyaret etmek ve incelemek için bu linke tıklayabilirsiniz.

TuneCore: Sektörün en eskilerindendir.

TuneCore, 2005 yılında kurulmuş New York kökenli müzik dağıtım şirketidir. Müzik dağıtım endüstirisinin en eski şirketleri arasında yer almaktadır. Şirket geniş mağaza dağıtım desteğinin yanı sıra, çeşitli tanıtım planları, internet radyoları için tanıtım, şarkı yazarlarının bestelerini kaydetmeleri ve uluslararası telif hakkı elde etme özellikleriyle ön plana çıkmaktadır. Geçtiğimiz aylarda single ve albüm başı ücret planlarıyla çalışan dağıtım şirketi, şimdi ise sanatçı bazlı sınırsız şarkı yükleme planlarıyla çalışmaktadır.

Fiyatlar: Ücretsiz Plan (Sosyal platformlarda sınırsız dağıtım.), Yükselen Sanatçı Plan yıllık $14,99 (Dijital mağazalarda sınırsız dağıtım.), Koparma Sanatçısı Plan yıllık $29,99 (Dijital mağazalarda sınırsız dağıtım, özelleştirme seçenekleri.) Profesyonel Plan yıllık $49,99 (Dijital mağazalarda sınırsız dağıtım, profesyoneller ve plak şirketleri için premium hizmetlere erişim.) 

TuneCore'u ziyaret etmek ve incelemek için bu linke tıklayabilirsiniz.

Soundrop: Şarkı başına minimuma yakın ücret.

Soundrop, 2014 yılında kurulmuş günümüzde şarkı başına hizmet veren alternatiflerine göre minimum sayılabilecek bir fiyatla hizmet sağlayan dağıtım şirketidir. Şirket, içerik oluşturucular için geliştirildiğini aktarmaktadır. Soundrop, kendi şarkılarını yükleyen sanatçıların yanı sıra; cover şarkıları lisanslayabilmesiyle cover parça yapan sanatçılar için de ön plana çıkmaktadır.

Fiyatlar: Şarkı başına 99¢ (Soundrop, şarkının kazancından %15'lik kesinti yapmaktadır.)

Soundrop'u ziyaret etmek ve incelemek için bu linke tıklayabilirsiniz.

CD Baby: Sektörün eskilerinden ve CD yapma imkanı sunuyor.

CD Baby, sektörün en eski dağıtım şirketlerinin ilklerinde yer almaktadır. 1998 yılında Portland, Amerika'da kurulmuştur. Spotify, YouTube Music gibi müzik dinleme platformlarının olmadığı yıllarda Apple'ın online mağazası iTunes'te bağımsız sanatçıların şarkılarını dağıtma konusunda etkin rol almıştır. Günümüzde müzik dinleme platformlarının ortaya çıkmasıyla müzik dinleme platformlarına da dağıtım yapan şirket, eskiden yaptığı gibi şimdi de sanatçılara kendi CD'lerini yapma imkanı sunuyor. 

Fiyatlar: Standart Plan ($29 albüm başına, $9.95 şarkı başına.), Pro Plan ($69 albüm başına, $29.95 şarkı başına.)

CDBaby'i ziyaret etmek ve incelemek için bu linke tıklayabilirsiniz.

Sizler de şarkınızı dağıtmak istiyorsanız; bu dağıtım şirketleri listemizden yola çıkabilir ve hangi dağıtımcıyla dağıtım yapacağınıza dair aklınızda bir fikir oluşturabilirsiniz.

10
2
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
10
2
2
0
0