Çok Çok Uzak Bir Galakside: Star Wars Evreninden Fırlamışa Benzeyen 6 Gerçek Gezegen

29
4
3
1
0
Çok Çok Uzak Bir Galakside: Star Wars Evreninden Fırlamışa Benzeyen 6 Gerçek Gezegen
George Lucas'ın imzasını taşıyan Star Wars serisinde galakside bulunan pek çok hayali gezegene yolculuklar gerçekleştirmiştik. Milyarlarca gezegenin bulunduğu uzayda bir yerlerde, işte bu Star Wars evrenindekine çok benzeyen pek çok gezegenin bulunduğunu biliyor muydunuz?

Uzun zaman önce, çok uzak bir galakside yaşanan olayların anlatıldığı Star Wars, çok kısa sürede bir fenomen haline geldi ve çıkışından 50 yıl sonra bile hala popüler olmayı başarıyor. George Lucas'ın kurguladığı bu evrende çok sayıda gezegen de yer alıyor.

Bilim insanları ve astronomlar, uzayın derinliklerini keşfetmek için yaptıkları çalışmalarda pek çok gezegen keşfediyor. Bu gezegenlerden bazıları neredeyse Star Wars filmlerinden ilham almış gibi duruyor. Tabii bize çok garip gelen pek çok gezegen daha var.

Tatooine/Kepler-16b

Star Wars filmlerinde sık sık gördüğümüz iki güneşe sahip çöl gezegeni Tatooine, Luke ve Anakin Skywalker'ın yetiştiği gezegen olarak da biliniyor. Tatooine'deki gibi iki güneşi olan gerçek bir gezegen var: NASA'nın Kepler görevi sırasında keşfettiği ve ikili bir yıldız sisteminin etrafında dönen Kepler-16b. Öte yandan bu gezegen yaşanabilir değil. Oldukça soğuk bir gezegen ve haliyle bir Mos Eisley Cantina yok. 

Mustafar/CoRoT-7b

Obi-Wan Kenobi ve Anakin Skywalker'ın düellosunu izlediğimiz Mustafar, kızgın kayalardan daha kızgın lavlara atlanan, oldukça sıcak olan bir maden gezegeniydi. 480 ışık yılı mesafede yer alan CoRoT-7b de benzer özelliklere sahip. Gezegende sürekli olarak çok sayıda yanardağ patlaması yaşanıyor ve gezegen yüzeyine sürekli bir lav akışı var. Tam yüksek zemine geçip karanlık tarafa geçen çırak doğramalık gezegen yani. 

Hoth/OGLE-2006-BLG-390

Star Wars Episode V: The Empire Strikes Back filminin başında gördüğümüz karla kağlı soğuk gezegen Hoth, daha sonra pek çok oyunda da karşımıza çıkmıştı. Peki gerçekte Hoth benzeri bir gezegene gitmemiz gerekseydi en iyi alternatif hangisi olurdu? Bilim insanlarına göre cevap, -220 derece ortalama sıcaklığı ve donmuş yüzeyiyle OGLE-2006-BLG-390 gezegeni.

Kamino/GJ 1214b

Meşhur klon ordusu, Kamino adlı okyanusla kaplı bir gezegende üretiliyordu. Hatta bu gezegeni Episode III'te de görmüştük. Obi-Wan bu gezegende yağmur altında Jango Fett ile dövüşmüştü. Gerçekliğimize döndüğümüzde ise GJ 1214b adlı gezegeni görüyoruz. Kalın atmosferden gelen yüksek basınç nedeniyle gezegen yüzeyinde dev bir okyanus olduğu düşünülüyor.

Bespin/TrES-4

Lando Calrissian'ın yönettiği, havada süzülen bir şehre sahip olan sıcak gaz devi Bespin de en bilinen Star Wars gezegenleri arasında yer alıyor. Serinin beşinci bölümünde gördüğümüz gezegen, daha sonra isyancılara katılmıştı. 

Gerçekte ise sıcak Jüpiter adı verilen gaz  devleri bulunuyor. Kendi yıldızına yakın, yıldızının dönüş yönünün tersine dönen bu gaz devleri oldukça ilgi çekici yapılar. Aralarında en çok öne çıkan ise bugüne kadar keşfedilmiş en büyükleri olan TrES-4. 

Coruscant/Kepler-452b

Dünya'ya benzer bir yapıya sahip olan Coruscant, bütün gezegeni kaplayan tek bir dev şehirden oluşmasıyla sadece bilimkurgu hayranlarının değil müteahhitlerin de hayallerini süsleyen bir gezegen. Bu gezegenin halkı iklimlendirme gibi sorunları da çözmeyi başarmıştır. 

Dünya'ya çok benzer özelliklere sahip olan Kepler-452b, gezegenimizden 1,5 milyar yıl daha yaşlı. Orada da yaşam benzer şekilde geliştiyse pekala kendileri için bir Coruscant inşa etmiş olabilirler. 

Bonus: Ölüm Yıldızı/Mimas

Ölüm Yıldızı ile ilgili en popüler replik muhtemelen "O bir ay değil" repliğidir. Satürn'ün uydusu Mimas ise Ölüm Yıldızı ile çok benzer bir görünüşe sahip. Tek farkı o bir ay.

29
4
3
1
0
Emoji İle Tepki Ver
29
4
3
1
0