Tavşanlar Hakkında Duyunca Şaşıracağınız 9 İlginç Bilgi: En sevdikleri Yiyecek Aslında Havuç Değil!

28
5
1
1
0
Oldukça minik ve sevimli bir görünüme sahip olan dostlarımız Tavşanlar, aslında bilmediğimiz oldukça fazla özelliğe sahipler. Biz de sizler için tavşanlar hakkında bilgiler listesini hazırladık ve tavşanların özelliklerini bir araya derledik.

Doğadaki canlıların kendilerine özel, dışarıdan baktığımızda “nasıl ya?” dediğimiz oldukça fazla özelliği bulunuyor. Bu canlılardan bir tanesi ise, beyaz ve sevimli dostlarımız olan Tavşanlar. Bu sevimli dostlarımız hakkında daha önce hiç duymadığımız ve yanlış duyduğumuz bilgileri sizler için bir araya derledik. Tavşanlar hakkında bilgiler listemizde, aslında beyaz ve tüylü dostlarımızın aslında havuç’u o kadarda sevmediklerini de başta olmak üzere tüm bilgileri öğreneceksiniz.

Tavşanların özellikleri, doğadaki diğer canlılara göre biraz farklı diyebiliriz. Gerek fiziksel özellikleri, gerek yaşam alanları aslında onları biraz farklı tutuyor. Bu memeli hayvanlar, yeri geldiklerinde kendi kakalarını bile yiyebilecek kapasitedeler. Dilerseniz lafı hiç uzatmadan, sevimli dostlarımız tavşanlar hakkında bilgiler listemize geçelim.

Tavşanların en sevdiği yiyecek havuç değil

tavşan ve havuç

Evet, bir Bugs Bunny efsanesi olarak bildiğimiz “tavşanlar havuç yiyerek büyürler” efsanesi aslında gerçek değil. Tavşanlar aslında kök sebzeleri yemeyi pek sevmezler. Günlük yaşantılarında yoncalar, yabani otlar gibi şeyleri tüketerek karınlarını doyurmayı tercih ederler. Tavşanların sürekli olarak havuç yemesi gibi bir durum bulunmuyor. Elbette, zaman zaman havuç yiyebilirler. Ama sürekli havuç yemeleri, sağlık bakımından oldukça riskli bir durum.

Bir insan büyüklüğünde tavşan olabilir

büyük tavşan

Tavşan dediğimizde akıllarımıza gelen ilk şey minik ve sevimli dostlarımız. Ama bazı tavşanlar, sevimli olsa bile o kadarda minik olmayabilir. Bazı tavşanlar, neredeyse küçük bir çocuk büyüklüğünde olabiliyor. Hatta, bazı tavşanlar tamı tamına 2.5 metre uzunluğa ve 22 kilo ağırlığa kadar ulaşabiliyor.

Bebek tavşanlara birer yavru kedi de denilebiliyor

bebek tavşan

Tavşanlara boyutlarına göre farklı isimlere sahiptirler. Mesela yetişkin tavşanlara dolar deniliyor. Bebek tavşanlara ise genellikle kedi deniliyor. Dişi tavşanlar, genellikle oldukları gibidir. Onların herhangi bir şekilde ekstra isimleri yoktur. Ama bu, erkek ve bebek tavşanlar için böyle değil.

Üremeye oldukça erken başlarlar

Tavşan

“Tavşan gibi üremek” tabirinin aslında temeli bulunuyor. Tavşanlar, henüz 3 ila 8 aylıkken üremeye başlayabiliyorlar. Daha sonrasında ise, maksimum 12 yıl sürebilecek ömürlerinde üremeye devam ediyorlar.

Tavşanlar mutlu olurlarsa ne olur?: “Binky”

Tavşan zıplaması

Bunu sürekli olarak söylüyoruz, tavşanlar oldukça sevimli hayvanlar. Hatta, bir gününüzü komple bir tavşan ile geçirirseniz, onların ne kadar sevimli hareketler meydana getirdiğini rahatlıkla görebilirsiniz. Çünkü tavşanlar, mutlu olduklarında sürekli olarak zıplarlar ve bükülmeye çalışırlar. Daha önce görmediğiniz hareketlerini de bu tarz zamanlarda görebilirsiniz. Tavşanların mutlu olduğu zamanlarda yaptıkları sevimliliklere ise binky adı veriliyor.

Kendi kakalarını yiyebilirler

İki Tavşan

Evet, sevimlilikte bir yere kadar. Tavşanlar, yedikleri yemeği sindirdikten sonra yaptıkları kakalarını tekrardan yiyebilme özelliklerine sahiptirler. Dışarıdan her ne kadar kötü görünse bile, tavşanların diyeti arasında kakalarını yemekte bulunuyor. Bununla birlikte, tavşanlar oldukça özel bir kaka türüne sahiptirler. Oldukça hızlı bir sindirim sistemine sahip olan tavşanlar, kakalarını tekrar yediklerinde vücutlarının ilk kez kaçırdığı besinleri tekrardan emebilirler.

Tıpkı kediler gibi, tavşanlar da kendilerini temizleyebilirler

tavşan ve kedi

Kedilerin gerektiğinde kendilerini yalayarak temizleyebildiklerini biliyoruz. Aynı özellik, minik ve sevimli dostlarımız olan tavşanlarda da bulunuyor. Tavşanlar, diğer evcil hayvanlar gibi sürekli yıkanmaya ihtiyaç duymazlar. Gerektiğinde kendilerini yalayarak kolayca temizleyebilirler. Bu sevimli dostlarımızın oldukça hijyenik hayvanlar olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Tavşanlar asla kusamazlar

Tavşan

Tavşanların sindirim sistemi asla tersine bir şekilde çalışmazlar. Yani, örneğin bir kedi belirli bir süre sonra yuttuğu herhangi bir şey yüzünden kusabiliyorken, tavşanlar asla kusamazlar. Tavşanlar, yuttukları çoğu şeyi yedikleri kaba yemler ile birlikte sindirim sistemlerinde devam ettirirler. Bu sayede ise, ne olursa olsun sistemleri ters bir şekilde çalışmaz ve kusmazlar.

Minik ve sevimli dostlarımız her yeri göreblir

Tavşan gözü

Tavşanların görüş alanları oldukça geniştir. Yani önlerinden, yandan, yukarıdan, arkalarından ne gelirse gelsin tavşanlar bunu kolayca görebilir ve fark edebilirler. Tavşanların görüş alanları neredeyse 360 dereceye yakındır. Bu da onları doğada gelebilecek çoğu tehlikeden çok daha hızlı bir şekilde kurtulma imkanı sağlıyor. Aslında, günlük yaşantılarında da tavşanların görüş alanlarının geniş olması oldukça büyük avantajlar sağlıyor diyebiliriz.

Muazzam atlama yetenekleri

tavşan atlama

Tavşanların arka bacakları sayesinde oldukça muazzam atlayabilme özellikleri bulunuyor. Bir tehlike anında, avcılarından çok daha hızlı kurtulmalarını sağlayan bu arka bacaklar, Guiness Dünya Rekorları’nda oldukça fazla başarıya imza atmıştır. Mesela, günümüze kadar en yüksek tavşan atlayışı 3.26 feet yüksekliğinde. En uzun tavşan ise 10 feet uzaklığa atlayabilmiştir. Hatta, zaman zaman tavşanlara özel bu tarz yarışmalarda yapılabiliyor.

Tavşanların dişleri asla büyümeyi bırakmazlar

tavşan dişi

Tavşanların dişleri asla büyümeyi bırakmazlar. İnsanların tırnakları nasıl sıklıkla uzuyor ise, tavşanların da dişleri tıpkı insanlar gibi sürekli olarak uzuyor. Normal bir tavşanın dişleri, yılda 5 inçe kadar uzayabiliyor. Bu sayede, dişleri hasar görse bile yine de uzayarak bunu kolaylıkla telafi edebiliyorlar. Hatta, bazı tavşanların oldukça büyük dişten dolayı muzdarip olduğunu da görmüş olabilirsiniz.

Bir tavşanı yakalamak neredeyse imkansız

tavşan koşması

Tavşanlar, sahip oldukları özellikler sayesinde neredeyse yakalanması imkansız hayvanlardır. Gözleri, kulakları ve oldukça hızlı zıplamalarını sağlayan arka bacakları sayesinde onları avlamak isteyen avcılardan daha hızlı bir şekilde kaçabilirler. Bununla birlikte, tavşanlar kaçarken arka kuyrukları sürekli zikzak yapacaktır. Bu da, peşinden gelen avcının dikkatini dağıtmasını sağlıyor. Tavşanlar, 18 mil hıza kadar ulaşabilirler.

Özel Warrens tünelleri

warrens tünelleri

Tavşanlar, her bir özel odaya sahip Warrens tünellerini kazar ve orada uyurlar. Bu tünelleri kendileri yaparlar ve oldukça karmaşık bir yapıya sahiptir. Tüneller, tavşanların tehlike anında kaçmasını sağlayan çıkışlara sahiptir ve bazı tüneller yerin 10 metre altına kadar ulaşabilir.

Sizler için sevimli dostlarımız tavşanların özellikleri ve tavşanlar hakkında bilgileri bir araya derledik. Tavşanlar, sevimli olmaları ile birlikte oldukça hızlı hayvanlar olmalarıyla bilinirler. Tavşanlar hakkında bilinen en büyük bilgi olan sürekli havuç yemeleri, yukarıda da söylediğimiz gibi aslında doğru değil. Sizler tavşanlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın.

28
5
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
28
5
1
1
0