Tesla, Son 3 Ayda Kaç Para Kazandığını Açıkladı: Tesla'nın Kârı Düşüyor mu?

2
1
0
0
0
Tesla, 2022'nin ikinci çeyreğine ilişkin mali raporunu yayınladı. Buna göre şirket, geçtiğimiz 3 aylık periyotta 16,9 milyar dolar kazandı. Tesla, gelirlerini artırsa da kârlılık konusunda gerileme gördü.

Dünyanın en zengin insanı Elon Musk'ın patronluğunu yaptığı otomobil şirketi Tesla, ikinci çeyreğe ilişkin mali raporunu yayınladı. Yayınlanan veriler, şirketin Çin'deki COVID-19 kısıtlamalarından etkilendiğini açıkça gözler önüne seriyor. Hatta Tesla, öyle bir çeyrek dönemden geçti ki pandeminin başından beri ilk kez rekor oranlar bildiremedi. Ancak bu demek değil ki Tesla zarar ediyor.

Yapılan resmi açıklamaya göre Tesla, 2022'nin ikinci çeyreğinde 16,9 milyar dolar para kazandı. Bu paranın 2,6 milyar doları ise doğrudan kâr olarak şirket kasasında kaldı. Kasaya giren toplam para, geçtiğimiz yıldan yüzde 42 fazla olsa da şirketin kârında gerileme görüldü. Zira şirket, 2022'nin ilk çeyreğinde 3,7 milyar dolar kâr etmişti. Bununla birlikte şirketin 2021'in 2. çeyreğinde 1,14 milyar dolar kâr ettiğini, dolayısı ile geçtiğimiz yıldan bu yıla 2. çeyrek kârını neredeyse ikiye katladığını söyleyebiliriz.

936 milyon dolarlık Bitcoin satıldı!

Tesla

Tesla, geçtiğimiz çeyrek dönemde ek kaynak sağlayabilmek için tam 936 milyon dolarlık Bitcoin satıldığını açıkladı. Şirkete göre bu satışların tümünden kâr edildi. Konuyla ilgili açıklamalar yapan Elon Musk, bu satışların nedeni olarak Çin'in Şanghay kentindeki fabrikayı işaret etti. COVID-19 kaynaklı kapanmalar nedeniyle kaynak sağlamak zorunda kaldıklarından bahseden Elon Musk, Tesla'nın gelecekte Bitcoin satın almaya devam edeceğini söyledi. Milyarder iş insanı, bu süreçte bir tane bile Dogecoin satmadıklarının da altını çizdi. 

Otomobil şirketi, kendisini memnun etmeyen bir çeyrek geçirmiş olsa da gelecekten umutlu. Elon Musk'a göre Tesla, 2022 yılındaki hedeflerine çok rahat bir şekilde ulaşabilecek potansiyele sahip. Bu bağlamda; şirketin 2022 için planlarının 1,5 milyonun üzerinde araba satışı olduğunu, ikinci çeyrek sonuçlarına göre 560 bin araç satışı gerçekleştirildiğini belirtelim. Şirket, amacına ulaşmak için satışlarını yüzde 75 artırmak zorunda...

Kaynak : https://edition.cnn.com/2022/07/20/business/tesla-earnings/index.html
2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0