Tether, Kârıyla Bitcoin Alacağını Açıkladı: Peki Bunun Tether ve Bitcoine Etkisi Ne Olacak?

7
3
1
0
0
Doların kripto versiyonu olarak da bilinen USDT'nin ardındaki ekip, bundan sonra aylık karının yüzde 15'i ile Bitcoin yatırımı yapacağını duyurdu. Tether ekibi, bugüne kadar da 1.5 milyar dolarlık Bitcoin'nin sahibiydi.

Kripto para piyasaları için dikkat çekici bir gelişme yaşandı. Dünyanın en büyük hacme sahip stabil coinleri arasında yer alan Tether (USDT), yeni bir yatırım stratejisine geçtiğini ve bu strateji kapsamında düzenli olarak Bitcoin (BTC) alacağını duyurdu. Yapılan açıklamaya göre USDT ekibi, bundan sonra karının yüzde 15'ini Bitcoin'e yatıracak

Tether, bugün 83 milyar dolarlık bir şirket ve bu noktaya gelene kadar çeşitli alanlarda yatırım yaptı. Öyle ki şirket rezervlerinin bir bölümü zaten kripto varlıklardaydı. Ayrıca Tether'in ABD borsalarında da bazı yatırımları mevcut. İşte şimdi, bununla ilgili ufak çaplı bir değişim yaşanmış olacak. Şirket, aylık olarak bilançosunu çıkarıp ne kadar kar ettiğini görecek. Varsayalım ki 100 dolarlık kâr var; artık bunun yüzde 15 kadarı, yani 15 dolarlık bölümü ile Bitcoin alımı yapılacak.

Tether'in halihazırda 1.5 milyar dolarlık BTC'si var!

Tether (USDT)

Aslına bakacak olursak Tether, Bitcoin yatırımlarına çok da uzak olan bir şirket değil. Mart 2023'te yapılan bir açıklamaya göre ekibin elinde halihazırda 1.5 milyar dolarlık BTC bulunuyor. Bundan sonraki süreçte elde tutulan BTC miktarı düzenli olarak artacak. Tether, kendi Bitcoin rezervi için üçüncü taraf bir kurumla anlaşmayacak. Bitcoin'lerin saklanması, şirketin kendi sorumluluğu altında bulunacak. 

Peki neden Ethereum (ETH) veya Ripple (XRP) değil de Bitcoin?

Bitcoin

Tether Teknolojiden Sorumlu Başkanı Paolo Ardoino tarafından yapılan açıklamada, şirketin neden diğer kripto varlıklar yerine BTC tercih ettiği de açıklandı. Ardoino'nun açıklamasına göre dünyanın ilk ve en büyük hacimli kripto para birimi Bitcoin, merkeziyetsiz yapısı, sınırlı arzı ve dünya genelinde benimsenmesi nedeniyle yatırım için tercih edildi. Üstelik Polo Ardoino, Bitcoin'in yıllar içerisinde büyümeye devam edeceğini düşünüyor. 

Bu kararın kripto para piyasalarına yansıması nasıl olur?

Tether gibi kripto odaklı bir şirketin BTC depolayacak olması şaşırtıcı olmadığı gibi olumsuz bir durum da değil. Halihazırda 1.5 milyar dolarlık BTC'ye sahip olan şirket, ilerleyen dönemlerde çok daha fazla Bitcoin'e sahip olup, büyük yatırımcılar arasında yer alacaktır. Bu da hem USDT'nin hem de BTC'nin işine yarar. Neticede BTC'ye gelecek her zarar, doğrudan Tether'e yansımış olur. Şirket de bunun bilincinde olarak dünyanın en büyük stabil coini USDT için çalışmaya devam eder. 

Bu içerik yatırım tavsiyesi kapsamında değerlendirilemez.

Kaynak : https://tether.to/en/tether-to-further-strengthen-reserves-through-purchase-of-bitcoin-with-realized-net-operating-profits/
7
3
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
7
3
1
0
0