TikTok, Viral Hale Gelen Bir İntihar Videosuyla İlgili Kullanıcıları Uyardı

59
8
3
2
2
TikTok, pazar günü itibarıyla platforma yüklenen bir intihar videosunu kaldırmaya çalışıyor. Bir grup kullanıcının tekrar tekrar yüklediği ya da içeriklerinde kesitler kullandığı videoyla ilgili açıklamalarda bulunan TikTok yönetimi, söz konusu videonun kaldırılmaya devam edeceğini, kullanıcı hesaplarının kapatılacağını açıkladı.

TikTok, birkaç gündür ilginç bir video ile gündemde. Pazar günü platformda paylaşılan bir intihar videosu, saatler içerisinde viral hale geldi. İlginç bir şekilde bir grup kullanıcı, bu intihar videosunun yayılması için elinden geleni ardına koymuyor. Hal böyle olunca da TikTok yönetimi, konuyla ilgili harekete geçerek önemli uyarılarda bulundu.

TikTok sözcüsü Hilary McQuaide tarafından yapılan açıklamalarda, söz konusu videonun paylaşıldıktan hemen sonra kaldırıldığını ancak bazı kullanıcıların bu videoyu tekrar tekrar yüklediklerini ifade etti. Bazı kullanıcılarınsa içerik oluştururken söz konusu intihar anından kesitler kullanıldığını söyleyen McQuaide, içeriklerin titizlikle incelendiğini, bu tür videoların da kaldırılacağını söyledi. Üstelik TikTok sözcüsüne göre kullanıcıların hesapları da bu intihar videosu nedeniyle tehlikede.

TikTok

Söz konusu intihar görüntüleri, aslında doğrudan TikTok'a yüklenmedi. Geçtiğimiz hafta ABD'nin Mississippi eyaletinde yaşayan bir adamın hayatına son vererek o anları Facebook Live üzerinden canlı olarak aktarmasıyla yaşanan intihar olayı, bir şekilde TikTok'a taşındı. Ancak ilginç bir şekilde kullanıcılar, bu tür sakıncalı bir videoya beklenenden fazla ilgi göstererek viral hale getirmeye çalıştılar. Açık konuşmak gerekirse bu kitlenin amacına ulaştığını da söylemek gerekiyor.

İntihar görüntüleri, TikTok'un algoritması tarafından otomatik olarak tespit edilerek yasaklanıyor

TikTok yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda, intihar edildiği ana ait görüntülerin, intiharı öven açıklamaların ve intihara teşvik eden olayların platform kurallarını ihlal ettiğine değinildi. Platforma yüklenen her içeriğin algoritmalar tarafından kontrol edildiğini ifade eden yetkililer, bu ve bunun gibi videoların tekrar tekrar yüklense bile anında kaldırılacağını söylüyorlar.

TikTok

"Hesaplarınız kapatılabilir"

TikTok sözcüsü Hilary McQuaide, geçtiğimiz günlerde yayılmaya başlayan intihar videosunu tekrar tekrar paylaşmaya çalışan kullanıcıların hesaplarının derhal kapatılacağını söyledi. Zaten kullanıcılarının büyük bir bölümünün bu videoyu paylaşan hesapları bildirdiklerini ifade eden McQuaide, onlara da teşekkür ederek, platformu korumaya çalıştıkları için minnettar olduklarını söyledi.

Bu arada, paylaşılan intihar videosu bir ilk değil. Kullanıcılar, bu tür olaylarda Facebook Live'ı tercih ediyorlar. 2017 yılında BuzzFeed News tarafından yapılan bir araştırmada, 2015 yılında kullanıma sunulan Facebook Live'da iki yıl gibi kısa bir süre zarfında en az 45 hassas vaka tespit edildi. Bunlar arasında intihar, silahlı saldırı, cinayet, işkence ve çocuk istismarı gibi konular bulunuyor. Facebook, bu tür içerikleri algoritmalarıyla durdurduğunu söylese de bazı içerikler engellenememiş gibi görünüyor.

Kaynak : https://www.buzzfeednews.com/article/davidmack/tiktok-suicide-video
59
8
3
2
2
Emoji İle Tepki Ver
59
8
3
2
2