Türk Lirasını Tuvalete Atarken Video Çeken Sosyal Medya Fenomeni Beraat Etti: Peki Türk Lirasına Zarar Vermek Suç mu?

124
35
18
2
1
Geçtiğimiz aylarda Türk Lirasını klozete attığı bir video paylaşan sosyal medya fenomeni Mika Can Raun, göz altına alınmıştı. Konuyla ilgili davada karar, bugün açıklandı ve Raun, beraat ett. Peki, Türk Lirasına hakaret etmenin ya da zarar vermenin kanundaki karşılığı ne?

Geçtiğimiz aylarda sosyal medyada paylaşılan bir video, bugün çarpıcı bir haberle gündeme geldi. Sosyal medya fenomeni Mika Can Raun, 100 TL’lik banknot ile çektiği videoda banknotu klozete attı ve bu anları sosyal medyada paylaşmıştı.

Mika Can Raun, söz konusu videolara gelen tepkilerin ardından kendisini “Güzel ülkemin kanalizasyonuna 100 TL kazandırdım, suç mu?” sözleriyle savundu. Öte yandan videonun ardından İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü harekete geçerek Mika Can Raun’u gözaltına almıştı. Bugün, konuyla ilgili karar açıklandı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından ünlü fenomen hakkında "devletin egemenlik alametlerini aşağılamak" suçundan soruşturma başlatılmıştı. Daha sonra ise Anadolu Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, Mika Can Raun için “yurt dışına çıkış yasağı” şeklinde adli kontrol hükmü uygulayarak, serbest bırakılmasına karar vermişti. Raun, bugün ise davadan tamamen beraat etti. Peki, Türk Lirasına doğrudan ya da dolaylı olarak hakaret edilmesi, yasal süreçlerin başlatılmasına nasıl yol açıyor?

Türk Lirasına hakaret etmenin kanunda bir karşılığı var mı?

türk lirası

Türk Lirasına zarar verilmesi veya hakaret edilmesi, kanunda doğrudan geçen bir karşılığa sahip değil. Fakat Türk Ceza Kanunu’nun 300. maddesi “Anayasada belirlenen beyaz ay yıldızlı al bayrak özelliklerini taşıyan ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin egemenlik alameti olarak kullanılan her türlü işaret hakkında” ifadeleriyle tanımlanan her türlü 'egemenlik alameti' hakkında kapsayıcı bir cezayı öngörmektedir.

Türk Ceza Kanunu’nun 300. maddesi:

"Devletin Egemenlik Alametlerine ve Organlarının Saygınlığına Karşı Suçlar

Devletin egemenlik alametlerini aşağılama

Madde 300

(1) Türk Bayrağını yırtarak, yakarak veya sair surette ve alenen aşağılayan kişi, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bu hüküm, Anayasada belirlenen beyaz ay yıldızlı al bayrak özelliklerini taşıyan ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin egemenlik alameti olarak kullanılan her türlü işaret hakkında uygulanır.

(2) İstiklal Marşını alenen aşağılayan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Bu maddede tanımlanan suçların yabancı bir ülkede bir Türk vatandaşı tarafından işlenmesi halinde, verilecek ceza üçte bir oranında artırılır."

Söz konusu madde, özellikle Türk bayrağını konu alıyor olsa da aslında cezaları Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenlik alameti olarak kullanılan her türlü işarete de genişletiyor. Suçun asıl unsuru ise çeşitli suretlerle bayrağın aşağılanması.

124
35
18
2
1
Emoji İle Tepki Ver
124
35
18
2
1