Robotlara Adeta Can Vererek Hareketli Heykeller Oluşturan Türk Sanatçının Alışılmışın Dışındaki Eserleri

5
1
1
1
0
Şu ana kadar birbirinden farklı amaçlar için üretilen işlevsel robotlar gördük. Peki teknolojinin bize sunduğu bu meyvelerin sanat dünyasında nasıl bir yer aldığını hiç merak ettiniz mi?

Sanat dünyasının farklı dallarında eserler ortaya koyan ve kendine hayran bırakan isimleri zaman zaman sizlerle buluşturuyor, bazen de onlara merak ettiğimiz soruları yöneltiyoruz. Bu değerli sanatçıların ve dolayısıyla da sanat dallarının arasına sık sık yenilerini ekliyoruz. Özellikle de eklenen bu değerli isimler ülkemizden olduğunda tabir yerindeyse tabuları yıkmış gibi hissediyoruz.

Şimdiki odağımızda çoğu kişinin ilk defa göreceğini düşündüğümüz bir sanat dalını icra eden Server Demirtaş var. Tarihi çok eskilere dayanan heykel sanatıyla uğraşan Demirtaş, eserlerinde robotları kullanarak geçmişi günümüze bağlıyor. Ortaya çıkardıklarına gelin birlikte bakalım.

'Saklanmak' isimli bu eser, oldukça doğal görünen hareketleriyle dikkat çekiyor. Sonda örtüyü kaldırıp tekrar size bakması kimilerine korkunç kimilerine sevimli gelecektir:

()

'Çığlık' isimli bu eserde ise hareketlerin doğallığı ve robotun bir bütün olarak hareket etmesi göze çarpıyor:

()

Bu eser ise Detroit Become Human havasını veriyor diyebiliriz:

()

Burada gördüğümüz eserin adı ise 'Melek Çocuk'

()

'Koro' isimli bu etkileyici eser, kabuslarınıza malzeme olabilir:

()

'Küçük Kız' isimli eserde ise kızın üzerindeki elbise ve yavaş ama sakin olan hareketleri, üzerindeki masumiyeti belli ediyor:

()

Bu eserin adı da 'Asyalı Çocuk'

()

Bu sanatın en can alıcı kısmı da bu:

()

Robotların hislerinin ya da duygularının olmadığını biliyorsunuz fakat 'Aşk' isimli bu esere baktığınızda aradaki yoğun sevgi kendini hissettiriyor.

Karakterlerin alarm hâlinde olduğunu gösteren yüz ifadeleri, 'Stres' isimli bu esere tam oturmuş:

()

Burada gördüğünüz ise 'Aynalı Kadın'

()

Kişisel olarak favorim bu oldu. Siz de kendi beğendiklerinizi yorumda paylaşabilirsiniz.

Sadece insan figürleri görmüyoruz. 'Aşk, Arap Atları' ismiyle paylaşılan eserde de sevgi kendini belli ediyor:

()

Server Demirtaş

Server Demirtaş'ın YouTube, Instagram, Pinterest ve Facebook hesaplarına ilgili bağlantılardan ulaşabilirsiniz. Eserler hakkındaki düşüncelerinizi de yorum kısmında paylaşabilirsiniz.

5
1
1
1
0
Emoji İle Tepki Ver
5
1
1
1
0