İlk Yerli Haberleşme Uydusu Türksat 6A'nın Ne Zaman Fırlatılacağı Açıklandı

21
2
2
0
0
Türksat AŞ Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok, ilk yerli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın testlerinin devam ettiğini açıkladı. Ertok'a göre uydu, 2024 yılı başında fırlatılacak.

Türksat AŞ Genel Müdürü Hasan Hüseyin Ertok, İstanbul’da devam eden TEKNOFES’te önemli açıklamalarda bulundu. Ertok, Anadolu Ajansı’na verdiği demeçte yerli haberleşme uydusu Turksat 6A’nın ne zaman fırlatılacağını duyurdu.

Türksat 6A’nın test aşamaları şu anda devam ettiğini söyleyen Ertok, bu yılın sonuna kadar testlerin tamamlanmasını ve uydunun onlara teslim edilmesini beklediklerini ifade etti. “Türkiye’nin en önemli AR-GE” projesi olarak nitelendirdiği uydunun ne zaman fırlatılacağı konusunda ise önümüzdeki yılın başlarını işaret etti.

Türksat 6A, ilk yerli haberleşme uydusu olacak

SpaceX tarafından uzaya fırlatılması planlanan Turksat 6A, TÜBİTAK UZAY, TUSAŞ, ASELSAN ve CTECH ortaklığında geliştiriliyor. Uydu, yerli olarak geliştirilen ilk haberleşme uydusu olacak.  Daha önceki TÜRKSAT 1B, 1C, 2A, 3A, 4A, 5A ve 5B uyduları yurt dışı firmalardan temin edilmişti.

TÜBİTAK’ın sitesine göre uydu, 4 tonun üzerinde bir kütleye sabit olacak ve 42 derece doğu boylamında sabit yörüngeye yerleştirilecek. Türkiye’nin yanı sıra Avrupa , Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Asya kıtasından kullanıcılara hizmet vereceği belirtilen uydunun hizmet ömrünün ise 15 yıl olduğu ifade ediliyor.

21
2
2
0
0
Emoji İle Tepki Ver
21
2
2
0
0