Twitter'ın 'Tweet Düzenleme' Özelliği Bazı Ülkelerde Kullanıma Sunuldu (Daha ABD'de Bile Yok)

15
3
1
0
0
Twitter, tweet düzenleme özelliğinin nasıl çalışacağını gösteren bir paylaşım yaptı. Twitter Blue resmi hesabından yapılan paylaşım, yıllardır beklenen özelliğin neredeyse tüm detaylarını gözler önüne seriyor.

Dünyanın en popüler mikroblog platformu Twitter, uzun bir süredir tweet düzenleme özelliği üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Getiğimiz dönemlerde, bu özelliğin nasıl görüneceğine dair birkaç bilgiye erişmiş olsak da özelliğin tüm detaylarıyla ilgili bilgi sahibi olamamıştık. Şimdiyse bu konuyla ilgili çok önemli bir gelişme yaşanmış durumda.

Twitter, ücretli abonelik sistemi olan Twitter Blue'ya ait resmi hesaptan bir paylaşım yaptı. Yapılan paylaşım, tweet düzenleme özelliğinin nasıl çalışacağını gözler önüne seriyordu. Gelin lafı daha fazla uzatmayalım ve Twitter'ın paylaşımına yakından bakalım.

İşte düzenlemiş ilk tweet karşınızda:

Tweet, ana sayfada karşınıza çıktığında böyle görünecek. Son düzenleme tarihi yerine yalnızca bir kalem simgesi ile düzenlendiğini görebileceksiniz.

tweet düzenleme

Yukarıda, Twitter Blue hesabından yapılan bir paylaşımı görüyorsunuz. Bu paylaşımda "Merhaba. Bu paylaşım tweet düzenleme butonunun çalıştığından emin olmamızı sağlayan bir testtir. İşlerin nasıl gittiğini size bildireceğiz." şeklinde bir metin bulunuyordu. Bu metnin hemen altında ise "Son düzenleme" ile ilgili bilginin verildiği tıklanabilir bir bölümle karşılaşıyoruz. Bu bölüm, daha önceki dönemlerde yalnızca paylaşımın yapıldığı saati gösteriyordu.

"Son düzenleme" seçeneğine tıkladığınızda şöyle bir ekranla karşılaşıyorsunuz

Twitter

"Son düzenleme" seçeneğine tıkladığınızda; Twitter Blue hesabından yapılmış orijinal paylaşımı görüyorsunuz. Bu paylaşımda sadece "Merhaba. Bu paylaşım tweet düzenleme butonunun çalıştığından emin olmamızı sağlayan bir testtir." ifadesi kullanılıyor. Yani tweetin geri kalanı, düzenlendikten sonra eklenmiş durumda.

Twitter'ın paylaşımına baktığımızda, paylaşımların düzenlemeden önceki hallerinin nasıl görüneceğini de anlamış oluyoruz. Ancak kullanıma olan özellik ile ilgili hala bilinmeyenler var. Örneğin; düzenleme geçmişini gizleme gibi bir seçeneğin olup olmadığı bilinmiyor. Bir tweet için sadece birkaç kez düzenleme yapılabiliyor ve tweetler sadece ilk 30 dakikada düzenlenebiliyor. Tüm bunlara ek olarak, tweet düzenleme özelliğinin başlangıçta Twitter Blue aboneleri için olabileceğini söyleyebiliriz. Ücretsiz Twitter kullanıcılarının bir süre daha beklemeleri gerekebilir gibi duruyor.

Özellik, Twitter Blue kullanıcılarına sunuldu

Twitter Blue'nun resmi Twitter hesabından yapılan bir paylaşımda, tweet düzenleme özelliğinin kullanıma sunulduğu açıklandı. Özellik, şu anda sadece Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda'daki Twitter Blue kullanıcıları tarafından kullanılabiliyor. Özelliğin yakında ABD'ye geleceği de açıklandı. 

Öte yandan yapılan başka bir açıklamada ise tweet düzenleme sisteminin meta verilerinin API v2 kullanan sistemlerde görünebileceği de söylendi. Bu güncelleme sayesinde Tweetdeck gibi Twitter istemcilerinden düzenlenen tweetin geçmişini ve yapılan düzenlemeleri görebileceksiniz.

15
3
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
15
3
1
0
0