Türk Telekom CEO'sundan Tarihimizin En Büyük Felaketlerinden Birinde Bile Kullanamadığımız 'Ulusal Dolaşım' Hakkında Açıklama

63
2
1
0
0
Özellikle afet zamanlarında acil iletişimin sağlanmasıyla hayat kurtarıcı niteliği olan 'ulusal dolaşım' hakkında Türk Telekom CEO'sundan yeni açıklamalar geldi.

Yıllardır internet sağlayıcılarından talep edilen ortak altyapı projesi bir yana, bunun çok daha küçük çapta olan ve halkın yararına hizmet veren bir proje dahi henüz hayatımıza girmedi. Üç büyük GSM operatörü, Kahramanmaraş’taki ikiz depremlerin ardından bile en kritik sistemlerden birisini aktifleştiremedi.

Deprem sonrası ayakta kalan baz istasyonlarının operatör fark etmeksizin kullanılmasını sağlayacak bu imkân ve dahası hakkında bugün, Türk Telekom CEO’sundan yeni bir açıklama geldi. CEO Ümit Önal, “ders aldıklarını” ve hatalarını ödev yaptıklarını belirtti.

Ulusal dolaşım nedir?

baz istasyonu

Ne yazık ki genellikle binaların çatısında gördüğümüz baz istasyonları, operatörler tarafından kendi yatırımları ile dikiliyor. Bu istasyonlar, yalnızca o operatörün müşterilerine açık oluyor. Yani A operatörüne aboneyseniz, B operatörünün baz istasyonunu kullanamıyorsunuz.

Ulusal dolaşım ise acil durumlarda tıpkı banka ATM'lerinde olduğu gibi, operatörlere ait tüm baz istasyonlarının ortak kullanıma açılmasıdır. Bu sayede Turkcell, Vodafone veya Türk Telekom abonesi olmanız fark etmeksizin, en yakınınızdaki baz istasyonuna erişim sağlayarak iletişim sağlayabilirsiniz.

Bu sayede Kahramanmaraş depremlerinde yaşandığı gibi baz istasyonlarının pek çoğunun kullanılamaz hale geldiği durumlarda, ayaklarda kalan baz istasyonları üzerinden tüm vatandaşlar iletişim kurmaya devam edebilecek duruma geliyor.

“Notları aldık, pilot proje başlatacağız”

ulusal dolaşım

Türk Telekom’un 2022 yılı finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladığı toplantıda değerlendirmede bulunan Önal, olası İstanbul depremine hazırlık için sektör temsilcileriyle bakanlık düzeyinde bir araya geldiklerini, hızlı aksiyon almak için harekete geçtiklerini açıkladı.

Önal, ulusal dolaşım dahil olmak üzere afet sürecinde halledilebilecek durumlar olduğunu, bu konuda notları aldıklarını ve pilot projenin başlatılacağını da ifade etti. Önal, deprem sürecinin tüm operatörlere çok farklı dersler öğrettiğini de söyleyerek “Yaraları birlikte saracağız” vurgusu yaptı.

Bu kadar acının yaşandığı durumda bile kullanamadığımız ulusal dolaşım, Habertürk’e göre Turkcell nedeniyle gerçekleşemiyor:

Habertürk yazarı Güntay Şimşek, geçtiğimiz günlerde yayımladığı ulusal dolaşıma ilk karşı çıkan ismin Turkcell olduğunu öne sürmüştü. Şimşek, Turkcell’in ülkemizde en fazla baz istasyonuna sahip operatör olduğunu hatırlatarak ulusal dolaşımın önündeki en büyük engelin Turkcell olduğunu öne sürdü.

Turkcell, baz istasyonlarını farklı bir şirket bünyesine taşımış:

“Turkcell, yaklaşık 1 ay önce baz istasyonlarını toplayarak Kule A.Ş.’yi kurdu ve bunun Ulaştırma Bakanlığı’ndan ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu’ndan (BTK) bir izni yok. Aynı şekilde Türk Telekom ve Vodafone da başvurmuş onlara da izin verilmemiş. Turkcell, Kule A.Ş.'yi kurarak halka açık şirketin cirosunun bir kısmını burada bağımsız kurulan başka bir şirkete aktarmış.”

Acılardan "ders almaya" devam ediyoruz...

Kaynak : https://www.cumhuriyet.com.tr/ekonomi/turk-telekom-ceosu-umit-onaldan-deprem-aciklamasi-ders-aldik-hazirlaniyoruz-2054749
63
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
63
2
1
0
0