• Anasayfa
  • Yaşam
  • Uzun Saatler Çalışmak Kel Olma Riskini 2 Kat Artırıyor

Uzun Saatler Boyunca Çalışmak Kel Olma Riskini 2 Kat Artırıyor

27
6
4
2
0
Kariyer odaklı olmaktan hoşlananlar için kötü haber. Araştırmacılar, haftada 52 saatten fazla çalışan kişilerin kel olma ihtimalinin normalden iki kat fazla olduğunu keşfetti.

Çoğumuz haftada sadece 40 saat çalışıyoruz veya en azından sözleşmemiz bu şekilde. Ancak Güney Kore gibi diğer ülkelerde çok daha uzun saatler çalışmak olağan bir durum olarak görülüyor. Bu nedenle ilk kez, 13.000 erkeğin sonuçlarına dayanan ve çalışma saatleri ile saç dökülmesi arasındaki bağlantıyı araştıran bir çalışma yapıldı.

Bilim, stresin kafa derisi de dahil olmak üzere vücudun belirli bölgelerinde hormon seviyelerinde bir değişikliğe neden olduğunu söylüyor. Strese girdiğinizde, hormonal değişim saç derisinde saç köklerinin büyümesini engelleyebilir. Daha önceki araştırmalardan, stresin bağışıklık sistemimizin kıl köklerine saldırmasına neden olduğunu zaten biliyoruz. Ancak nedenini bilmiyoruz.

13 Bin Erkek Üzerinde Araştırma Yapıldı

çok çalışmak kelliğe neden oluyor

Güney Kore'deki Sungkyunkwan Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden araştırmacılar, 2013-2017 yılları arasında 20 - 59 yaşları arasında olan 13.000'den fazla erkeği değerlendirdi. Çalıştıkları saatlere göre onları gruplara ayırdılar, sonra verileri topladılar. Medeni hal, gelir, sigara ve diğer faktörler de dikkate alındı. Daha uzun saatler çalışmanın, kellikle önemli ölçüde bağlantılı olduğunu buldular.

Lider yazar Kyung-Hun Son şunları söyledi: “Bu çalışmanın sonuçları, uzun çalışma saatlerinin erkek işçilerde alopesi gelişiminin artması ile önemli ölçüde ilişkili olduğunu göstermektedir. Alopesi gelişimini önlemek için çalışma saatlerinin sınırlandırılması, saç dökülmesi semptomlarının ortaya çıkmaya başladığı 20'li ve 30'lu yaşlardaki genç işçiler için gerekli olabilir. Toplumumuzda uygun ve makul çalışma saatlerini teşvik etmek için önleyici müdahaleler gerekmektedir. Birçok çalışma, stresin alopesi gelişim mekanizmasını tetiklediğini ortaya koydu. Diğer araştırmalar ayrıca, stresin saç foliküllerinin yaralanmalarını ve yanmalarını, hücre ölümlerini etkileyebileceğini ve saç büyümesini engelleyebileceğini gösteriyor."

Kyung-Hun Son, son olarak “Bu önceki araştırmalara dayanarak, uzun çalışma saatlerinin getirdiği stres ile alopesi gelişimi arasında bir bağ olduğunu temkinli bir şekilde varsayıyoruz diye ekledi

Kaynak : https://www.ladbible.com/news/interesting-people-who-working-longer-hours-twice-as-likely-to-go-bald-20191023
27
6
4
2
0
Emoji İle Tepki Ver
27
6
4
2
0